SpravodajstvoVeda a výskum

Ukázalo sa, že teória o vzniku planét a hviezd môže byť nesprávna

Nové pozorovania mladej sústavy IRS 63 priniesli fascinujúce závery

Nové výskumy naznačujú, že naša teória o vzniku hviezdnych sústav môže byť nesprávna. Tímu astronómov sa totižto podarilo objaviť mladé planéty, ktoré sa vytvárajú v sústave, ktorá má len 500-tisíc rokov. Donedávna boli vedci presvedčení, že planéty sa začnú tvoriť zo zvyškov disku, ktorý po sebe necháva mladá hviezda a že hviezdy sú už v pokročilejšej fáze života, keď sa začnú vytvárať prvé planéty. Na tému upozorňuje portál Universe Today.

Nová štúdia ale ukázala, že planéty sa môžu rodiť zároveň s hviezdami. Autor, Dominique Segura-Cox sa zameral na protohviezdu s názvom IRS 63. Tá sa nachádza približne 470 svetelných rokov od nás. Táto hviezda sa líši od všetkých ostatných, ktoré sme mohli do dnes pozorovať. Ukazuje sa, že sa v jej blízkosti nachádzajú dôkazy o existencii mladých planét, pritom je hviezda o polovicu mladšia ako ostatné, pri ktorých vedci tieto stopy objavili. Autori štúdie tvrdia, že IRS 63 ešte neukončila proces naberania hmoty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Mysleli sme si, že najprv vznikne hviezda a až potom planéty, no pozorovania ukázali, že tieto dva objekty môžu vznikať súčasne,“ tvrdí spoluautor štúdie, Ian Stephens.

Nové modely

Vďaka tomuto objavu vedci môžu získať lepšie pochopenie pre hviezdne sústavy, vrátane tej našej. Plynné obry, ako napríklad Jupiter, potrebujú pevný materiál s hmotnosťou 10-násobku Zeme na to, aby mohli vzniknúť. Tento materiál sa stane jadrom planéty a obrovské množstvo plynu sa následne začne zbiehať okolo neho. Tím vedcov, ktorý skúma sústavu IRS 63, tvrdí, že materiál, nachádzajúci sa v disku okolo hviezdy, má hmotnosť ako 150-Zemí.

Hviezdna sústava
Zdroj: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

„Prstence a medzery medzi nimi naznačujú, že vidíme mladé dôkazy planetárnej formácie. Zároveň sme zistili, že planéty môžu vznikať veľmi skoro,“ tvrdí Stephens.

Zároveň sa ukazuje, že disk okolo mladej hviezdy je veľkosťou podobný našej Slnečnej sústave. Mladá hviezda má len o čosi menšiu hmotnosť ako naše Slnko. Preto sa zo sústavy IRS 63 stal ideálny kandidát na študovanie formácie hviezdnych sústav.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close