Spravodajstvo

Toto boli najväčšie míľniky v histórii Nokie. Pozrite si jej najprielomovejšie produkty, ktorými dobyla svet a ako aj padla na samé dno

História Nokie je bohatá na produkty, ktoré ju vyniesli na pomyselný Olymp, ale aj plná chybných rozhodnutí, ktoré ju potiahli dno.

Keď sa povie Nokia tak minimálne tým skôr narodeným napadne rada telefónov, ktoré sme našli vo vreckách väčšiny z  nás. Vedeli ste však, že Nokia bola pôvodne spoločnosťou, ktorá sa zaoberala predajom dreva a výrobou papiera na juhozápade Fínska? Dokonca do jej produktového portfólia patril aj toaletný papier, ktorý sa hrdil logom spoločnosti. Odhliadnuc od toho, že spoločnosť vznikla v roku 1865 a mala široké portfólio produktov, tak do pamäti väčšiny z nás sa zapíše vďaka pôsobeniu v 90. rokoch minulého storočia, kedy nastolila trend mobilných telefónov. Nižšie vám prinášame prehľad zariadení, ktoré nie len že formovali vývoj spoločnosti do dnešných dní, ale aj celý svet v oblasti telekomunikačných technológií.

Rok 1992 – Nokia 1011

Nokia 1011 bol prvým masovo produkovaným GSM mobilným telefónom.

Nokia 1
Zdroj: Wikidpedia

1994 – Nokia 2110

Nokia 2110 bol telefónom, ktorý bol dostupný vo vybraných regiónoch od roku 1993. Celosvetovo bol telefón dostupný rok na to. Bol to telefón so základnými funkciami, ktorý dokázal, telefonovať, prijímať ako aj odosielať SMS správy. Čerešničkou na torte bola možnosť prehľadávania posledných 10 prijatých, volaných ako aj neprijatých telefonátov. Mimochodom, Nokia 2110 bol prvým telefónom so známou zvučkou Nokia Tune.

Zdroj: Wikidpedia

1997 – Nokia 6110

Nokia 6110 bol  telefón, ktorý ako prvý prišiel s ARM procesorom. Bol primárne určený pre biznis klientelu čo sa odzrkadľovalo aj na jeho cene. V našich končinách sa cena tohto telefónu pohybovala niekde na úrovni okolo 39 000 korún. Ponúkal na svoju dobu aj pokročilé funkcie ako je napríklad infračervený port či dokonca hry. Pri Nokii 6110 sa prvýkrát objavila hra Snake, teda Had.

Zdroj: Wikidpedia

2000 – Nokia 3310

Nokia 3310 bola nástupcom Nokie 3210 a stala sa jedným z najlepšie predávaných telefónov vôbec. Celosvetovo sa podarilo predať zhruba 126 miliónov kusov tohto zariadenia. Nokia na úspechu tohto modelu neskôr postavila radu viacerých jeho mutácií, napr. Nokia 3315, 3320, 3330 a  ďalšie.

Nokia 3310
Zdroj: Wikidpedia

2002 – Nokia 7650

Rok 2002 bol rokom, ktorý posunul hranice mobilných technológií na novú úroveň. Nokia 7650 bol telefón s  operačným systémom Symbian OS, ponúkal vstavanú kameru, podporu e-mailov, MMS, GPRS, Java a ďalších technológií.

Nokia 7650
Zdroj: Wikidpedia

2006 – Nokia N73

Pojem smartfón v roku 2006 dostal „význam“ aký mu prikladáme dnes. Nokia predstavila prelomový telefón N73, ktorý možno pokladať za „matku“ smartfónov v pravom slova zmysle. Telefón ponúkal operačný systém Symbian 9.1, viacero multimediálnych funkcií, multitasking, možnosť inštalácie a  odstraňovania aplikácií používateľmi bez toho, aby potrebovali dodatočný software či kameru s 3,2MP rozlíšením. Telefón bol dokonca najlepšie predávaným zariadením v rokoch 2006-2007 z rady N series.

Nokia N73
Zdroj: Wikidpedia

2007 – Nokia N95

Nokia N95 je smartfónom, ktorý patril medzi najpopulárnejšie zariadenia z  kuchyne fínskej spoločnosti vôbec. Bolo to zariadenia, ktoré bolo celosvetovo dostupné od septembra 2007 a ponúklo viacero revolučných funkcionalít a vlastností. Okrem numerickej klávesnice telefón ponúkol aj pokrokové technológie ako napríklad GPS, možnosť video hovorov, konektivitu v podobe HSDPA, IrDA, Bluetooth, zároveň bol jedným z prvých telefónov s podporou 3.5G. Ďalej ponúkal FM Radio, internetový prehliadač s podporou HTML, JavaScript a Adobe Flash. Telefónu dokonca nechýbala ani známa optika Carl Zeiss. Telefón sa následne dočkal aj viacerých mutácií v podobe hardwarových aktualizácií.

Nokia N95
Zdroj: Wikidpedia

2011 – Nokia N9

Nokia 9 bol smartfón poháňaný operačným systémom MeeGo. Telefón ponúkal obchod s  aplikáciami a hrami, moderné používateľské rozhranie podobné tomu dnešnému. Nuž, Nokia N9 však bola posledným smartfónom s operačným systémom MeeGo, dôvodom bolo partnerstvo s Microsoftom, ktoré pozostávalo vo využívaní operačného systému Windows Phone 7 vo vlajkových lodiach Nokie.

Nokia N9
Zdroj: Wikidpedia

2011 – 2014 – Lumie

Partnerstvo Nokie a  Microsoftu znamenalo koniec operačného systému MeeGo ako aj Symbian, ktorý bol dominantným operačným systémom až do roku 2010. Nasledovala éra Windows Phone zariadení, ktorá určite nedopadla tak ako by si obe spoločnosti predstavovali. Na pozadí od roku 2007 bol vyvíjaný Android, ktorý v tom čase nebol považovaný za konkurenciu a iOS, ktorý môžeme nájsť v zariadeniach od spoločnosti Apple. V roku 2013 mobilnú Nokiu pohltila kompletne spoločnosť Microsoft, ktorá neskôr predstavila Windows Phone 8, 8.1 a Windows Mobile 10, ktorého oficiálna podpora už čoskoro skončí. Hoci z kuchyne Nokie vyšlo ešte niekoľko zaujímavých zariadení ako Lumia 610, 830, 930 a ďalšie, tak aj napriek tomu telefóny nedokázali už naďalej konkurovať stále viac a viac rozvíjajúcemu sa Androidu a iOS. Dôvodom nebol ani tak hardware, ale samotný software, ktorý v prípade Windows zariadení bol dlho uzavretý a nedovoľoval vývojárom tretích strán tak široké možnosti ako Android.

windows phone 8.1
Zdroj: pexels.com

2017 – Súčasnosť

Spoločnosť Nokia (mobilná divízia) sa dostala do rúk konzorcia HMD, ktorá začala postupne obnovovať dôveru v  značku, avšak už nie s operačným systémom Windows Mobile, ale s konkurenčným operačným systémom Android. Odvtedy Nokia predstavila viacero zariadení ako Nokia 3, Nokia 5, Nokia 6 a ďalšie, ktoré podľa čísiel hovoria jasne, o telefóny Nokia je stále veľký záujem.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close