SpravodajstvoTechnológieZariadenia

Tesla zlyhala. Vodiča zabil Autopilot!

Vodič automobilu značky Tesla modelu S nedávno zahynul pri autonehode. Auto sa zrazilo s prívesom traktoru pri prejazde na diaľnici. Vodič sa nestihol vyhnúť blížiacej sa prekážke napriek tomu, že funkcia Autopilot bola zapnutá.

V príspevku na internetových stránkach spoločnosti ,Tesla vyjadrila rodine šoféra úprimnú sústrasť. Zároveň informovala, že  predbežné vyšetrovanie sa už začalo. A to pod vedením USA NHTSA. Podľa nej, vodič zišiel z diaľnice aj pri aktivovanej funkcii Autopilota. Ten, až v určitom bode oznámil informáciu, že traktor sa po diaľnici kolmo blíži k automobilu Tesla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskorý signál Autopilota sa pre šoféra stal osudným.

Zdá sa, že ku poruche systému prispela celková situácia náhodných okolností. Vrátane bieleho laku na povrchu traktora,   priveľmi jasného osvetlenia  ako aj zle nastavenej výške návesu. Ktorá traktor neprimerane poháňala dopredu. Firma tvrdí, že ide o ,,extrémne zriedkavé  udalosti“ s ktorými sa ešte nestretla. V každom prípade spoliehať sa na Autopilota je na individuálnom uvážení každého vodiča. A to sa nemusí vždy vyplatiť.

Tesla  vo svojom príspevku opakovane zdôrazňuje, že Autopilot je asistenčná technológia. Taká, ktorá napomáha pri riadení vozidla, teda   nie pri nahradení vodiča. Funguje na systéme  upozornení. Opakovane navádza vodiča k tomu aby jeho ruky ostali pevne na volante. V prípade že ruky na volante neregistruje, auto spomalí a zastaví.

LIDAR nemá žiaden zmysel !

Autopilot obsahuje celý rad optických kamier ktoré by mali identifikovať možné prekážky. Avšak autá značky Tesla nie sú vybavené LIDAROM. Systémom, ktorý rozozná prekážky v akýchkoľvek klimatických a svetelných podmienkach. Elon Musk sa k celej veci vyjadril, že  LIDAR nemá v aute  žiaden zmysel. A to pre nespoľahlivosť a cenu.

Spoločnosť tvrdí, že napriek jednej osudovej okolnosti ich Autopilot najazdil už 130 miliónov  bezpečných míľ. Napriek všetkým okolnostiam sa Elon Musk  o systéme Tesla vyjadril, že systém je takmer dvojnásobne lepší ako ľudskí vodiči.

Zdroj: Neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close