SpravodajstvoVeda a výskum

Teleskop Chandra odfotil dychberúcu fotografiu, ktorá zachytáva proces zlučovania dvoch čiernych dier

Tento proces zlučovania dvoch čiernych dier sa odohráva v Galaxii NGC 6240

Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil dychberúcu fotografiu, ktorá zachytáva dve čierne diery v nezvyčajnom momente v priebehu svojej existencie. 

Divadlo od nás vzdialené milióny svetelných rokov

Fotografia, na ktorú sa môžete pozrieť nižšie, bola zverejnená observatóriom Chandra X-ray a zachytáva dve  čierne diery v procese zlučovania. Nižšie na fotografii sú znázornené dvomi snehovo bielymi bodkami, ktoré sa k sebe postupne približujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA v publikovanom statuse na sociálnej sieti Instagram v súvislosti s fotografiami vyššie prezrádza, že čierne diery sú lokalizované v Galaxii NGC 6240, ktorá je od nás vzdialenou približne 3 000 svetelných rokov a v priebehu nasledujúcich niekoľko miliónov rokov, vytvoria jednu s supermasívnu čiernu dieru. Tento proces bude trvať približne 30 miliónov rokov. 

Chandra X-ray Observatory je ďalekohľad špeciálne navrhnutý na detekciu röntgenových emisií z veľmi horúcich oblastí vesmíru, ako sú explodované hviezdy, zhluky galaxií a hmoty okolo čiernych dier.

Len pre zaujímavosť, teleskop bol vypustený do vesmíru na palube raketoplánu Space Shuttle Columbia  v roku 1999.  Teleskop v súčasnosti obieha Zem vo výške približne 139-tisíc kilometrov.

Via indianexpress.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close