BezpečnosťSpravodajstvo

Telefonický podvodník sa tešil, že získa od seniora 40-tisíc €, nakoniec odišiel s dlhým nosom

Nie každý telefonický podvod končí pre podvodníka úspešne. Tentokrát sa senior, ktorého sa pokúsil neznámy podvodník podviesť o 40-tisíc €, zachoval duchaprítomne, vďaka čomu sa vyhol podvedeniu.

V súčasnosti stretnúť sa s podvodom v kybernetickom priestore, nebolo nikdy jednoduchšie. Naše smartfóny zaplavujú nielen podvodné e-maily ale aj SMS správy. Zväčša sa v nich útočník vydáva za finančnú inštitúciu alebo nejakú populárnu službu pričom ciel je rovnaký, získať finančný prospech na úkor potenciálnej obete. Najčastejšie sa snažia získať citlivé údaje z bankových kariet.

V uplynulých dňoch sme napríklad upozorňovali na podvodnú SMS správu, v ktorej útočník tvrdil, že musíte zaplatiť mýto, lebo ste išli po spoplatnenej ceste, no nemali ste uhradený poplatok. Na obeť naliehal, že ak tak nespraví, tak dostane vysokú pokutu. Samozrejme, išlo o podvod.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Útočníci sa ale často neštítia s potenciálnou obeťou komunikovať aj telefonicky. Tu musíme konštatovať, že často uspejú, bohužiaľ. Najnebezpečnejšie na tomto type podvodu je, že útočníci objavujú nové metódy, ako je napríklad maskovanie hlasu za hlas známej osoby či rodinné príslušnú, čo dokáže obeť často zmiasť a presvedčiť, že komunikuje so známou osobou.

Falošný policajt sa tešil, že si príde na mastný balík peňazí

Najnovšie muži zákona upozorňujú na pokus o podvod, ktorý našťastie, skončil pre staršieho muža s úsmevom na tvári. Kontaktovala ho totiž neznáma osoba, ktorá sa vydávala za policajta. No v skutočnosti išlo o podvodníka. Falošný policajt oslovil seniora s príbehom, že jeho dcéra zmrzačila pri dopravnej nehode mladého chlapca, a preto požadoval od neho uhradenie 40-tisíc € ako mimosúdne vyrovnanie.

„Telefonáty o dopravných nehodách, pri ktorých príbuzní seniorov zranili malé deti sú stále v kurze.“, hovoria policajti.

81-ročný muž sa našťastie zachoval duchaprítomne a zaujímal sa o podmienky dohody. Ako spolu dotelefonovali,  tak mu útočník dal čas, aby získal peniaze, no starší muž si to namieril rovno na políciu.

„Scenár podvodníkov tentokrát prekazil 81-ročný senior, ktorého kontaktoval falošný policajt požadujúci 40 000 eur na mimosúdne vyrovnanie, keďže jeho dcéra mala zraniť pri dopravnej nehode 5-ročného chlapca. Podvodník postupne znižoval požadovanú sumu, pretože senior bol obozretný a zaujímal sa o konkrétne podmienky dohody o urovnaní. Zároveň mu dal hodinu na získanie peňazí. Počas ich telefonátu sa senior presunul do budovy Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Keď to páchateľ zistil, telefonický hovor zrušil.“. opisujú modus operandi muži zákona.

Polícia na sociálnej sieti uvádza, že začali v tomto prípade trestné stíhanie veci zločinu podvodu spáchaného v štádiu pokusu.

Policajti zároveň touto cestou vyzývajú, aby sme boli obozretní a preverovali si fakty, ktoré nám hovorí niekto na druhej strane telefónu a slepo neverili tomu, čo počujeme. Rovnako odporúčajú, aby sme si informácie overili aj u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujeme.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close