Táto staršia verzia Androidu, ktorú využívajú milióny používateľov, to má zrátané. Google pre ňu uvoľní už len jednu aktualizáciu

Google už čoskoro upustí od softwarovej podpory deväť rokov starého Androidu.

Android Jelly Bean koniec softwarovej podpory
Zdroj: Vosveteit (koláž), pngegg

Je prirodzené, že producenti softwaru ho časom prestávajú nielen aktívne vyvíjať, ale aj podporovať. Týka sa to najmä niekoľko generácií starého softwaru, ktorého udržiavania pri živote nedáva ekonomický zmysel. Dôvodom sú jednak zastaralé technológie, ale aj ubúdajúci používatelia. Týka sa to aj operačných systémom. Zatiaľ čo minulý rok sme mohli počúvať o konci softwarovej podpory operačného systému Windows 7, tak najnovšie vyplávali na povrch informácie o konci podpory staršej verzie Androidu. Na tému upozorňuje portál gsmarena.com.

Deväť rokov starý Android stráca podporu

Android Jelly Bean bol predstavený ešte v roku 2012 a spolu s jeho príchodom, používatelia dostali do rúk nové a dovtedy nepoznané funkcie. Ide napríklad o inteligentného hlasového asistenta Google Now, ktorý zobrazoval personalizované správy. Nechýbala ani podpora plynulejších animácií naprieč rozhraním systému, možnosť zobrazenia obsahu pri 60fps, či funkcia stlmenia notifikácií z jednotlivých aplikácií vrátane podpory zvukového kodeku AAC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Finálna verzia tohto operačného systému bola vydaná v roku 2013 a išlo o verziu Androidu 4.3. V súčasnosti Android Jelly Bean nájdeme v približne v 1% zariadení. Ide síce o relatívne malú skupinu používateľov, ale aj napriek tomu hovoríme o desiatkach miliónoch zariadení.

Čo to znamená pre používateľov Androidu Jelly Bean?

V prípade, ak disponujete telefónom s touto staršou verziou Androidu, tak Google plánuje uvoľniť poslednú aktualizáciu pre Google Play Služby ku koncu augusta, teda v priebehu nasledujúceho mesiaca. V praxi to znamená, že budete môcť využívať aj naďalej váš smartfón, avšak do budúcnosti vás budú čakať obmedzenia. Dôvodom je, že ako budú vývojári aktualizovať svoje aplikácie, tak k ním už nebudete mať prístup. Inými slovami, software dostupný ku koncu softwarovej podpory tejto verzie Androidu, bude pre vás finálnym bez možnosti jeho neskoršej aktualizácie na novšie verzie. Rovnako sa očakáva, ako to bolo v prípade starších verzií Androidu, že vývojári vo všeobecnosti budú postupne obmedzovať funkčnosť aplikácií, prípadne budú znemožňovať ich fungovanie pre Android Jelly Bean.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre