Starý malvér v novom kabáte: Vírus Escobar dokáže ovládnuť celý smartfón a vybieliť vám účet

Bezpečnostní experti zaznamenali výskyt nového, mimoriadne nebezpečného vírusu. Dobrou správou je, že zatiaľ nie je tak rozšírený.

Hacker Android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), pngkey.com

Pablo Escobar je meno, ktoré pozná takmer každý a opäť sa vracia, teraz ako malvér napádajúci zariadenia Android. Tento druh škodlivého softvéru dokáže získať úplnú kontrolu nad zariadením a dokonca prevziať funkcie multi-faktorového overenia, ktoré je generované Google aplikáciou Authenticator, informuje portál Android Police.

Escobar nie je úplne novým vírusom, ale ide o vylepšenú verziu trójskeho koňa Aberebot. Okrem bankových podvodov dokáže prevziať kontrolu nad smartfónom a nahrávať zvuk, alebo zachytávať fotografie. Obzvlášť nebezpečnou funkciou vírusu je rozšírenie zoznamu aplikácií, na ktoré sa vírus zameriava, aby od vás získal citlivé údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa dostupných informácií sa vírus objavil na ruskom hackerskom portáli minulý mesiac. Vírus Escobar pridal do fóra vývojár vírusu Aberebot, čo poukazuje na podobnosť oboch malvérov.

Keď sa vírus Escobar dostane do vášho zariadenia, dokáže vytvoriť falošnú prihlasovaciu stránku bankovej aplikácie. Nevedomá obeť do nej vloží prihlasovacie údaje, ku ktorým útočník získava prístup. Vo svojej podstate sa funkcie tohto škodlivého softvéru až tak nelíšia od iných vírusov, no napriek tomu ho bezpečnostní odborníci označujú ako „silný“. Escobar sa totiž dokáže dostať cez uzamknuté obrazovky až 190 finančných inštitúcií.

Dávajte pozor na to, čo potvrdzujete

Malvér si pýta od užívateľov rôzne povolenia, ktoré mu umožnia prevziať nad zariadením úplnú kontrolu. Zistilo sa, že si vírus vyžaduje 25 povolení, z čoho až 15 využíva na škodlivé účely. Escobar dokáže zachytávať audio a video nahrávky, no prečíta si aj SMS, či iné správy. Pomocou GPS dokáže útočník zistiť vašu presnú polohu.

Útočník v tomto momente dokáže robiť so zariadením čokoľvek. Opäť platí pravidlo, že pri udeľovaní povolení pre aplikácie by ste si mali skontrolovať, aké povolenia si aplikácia žiada a či má na to vôbec právo. Väčšina hackerov sa spolieha na to, že toto upozornenie len odklikneme bez toho, aby sme sa naň bližšie pozreli.

Escobar sa momentálne radí medzi tie nebezpečnejšie vírusy, no odborníci prinášajú aspoň jednu upokojujúcu správu. Zatiaľ nejde o vírus, ktorý by bol až tak rozšírený, hlavne kvôli svojim limitom. Na to, aby sa útočník k nemu dostal potrebuje zaplatiť niekoľko tisíc dolárov. Presnejšie si vývojár pýta 3-tisíc amerických dolárov na mesiac za možnosť používania škodlivého softvéru. Vírus Escobar vývojár „prenajme“ maximálne piatim útočníkom.

Cena bude pravdepodobne rásť na 5-tisíc dolárov za mesiac, keď bude malvér dokončený.

Ak však k nemu útočník získa prístup, dostane do rúk univerzálny nástroj, ktorý pozná množstvo spôsobov, ako napadnúť váš smartfón. Escobar sa šíri prostredníctvom podozrivých SMS-správ, alebo cez aplikácie. 3. marca bola pozorovaná podozrivá aplikácia, ktorá sa maskovala za antivírusový program McAfee. Twitter účet MalwareHunterTeam varuje, že vírus Escobar dokáže preniknúť cez väčšinu antivírusových programov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre