Sťahovanie súborov cez Chrome bude bezpečnejšie. Google sprístupňuje funkciu, ktorá nás má ochrániť pred malwarom

Google oznámil rozšírenie programu Advanced Protection pre širokú verejnosť

Bezpecnejsi Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk, pluspng.com (koláž)

Google oznámil dostupnosť programu Advanced Protection aj pre bežných používateľov, ktorí budú môcť touto cestou poslať do Google podozrivé súbory, ktoré môžu v sebe schovávať malware, či iný škodlivý kód. Na tému upozorňuje portál techaradar.com.

Spoločnosť tento program prvýkrát širokej verejnosti predstavila ešte 3 roky dozadu, jeho dostupnosť bola však obmedzená len pre úzku skupinu používateľov. Išlo hlavne o politické organizácie, žurnalistov, aktivistov a ďalšie osoby, ktoré môžu byť vo zvýšenej miere potenciálnym cieľom hackerov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google vo svojom blogu vysvetľuje, že používatelia budú mať možnosť ešte pred otvorením samotného dokumentu, prípadne iného sťahovaného súboru, jeho odoslanie na server spoločnosti za účelom, jeho preskenovania. Nepôjde však automaticky o všetky súbory, ale len o potenciálne škodlivé. Google si okrem iného od sprístupnenia tejto funkcie pre širokú verejnosť sľubuje, že bude schopný vďaka tomuto programu vylepšiť svoje algoritmy na detekciu potenciálne škodlivého softwaru.

Funkcia bezpečného surfovania

Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že celý mechanizmus kontroly bude fungovať tak, že potom, ako používateľ stiahne súbor z internetu, tak na lokálnej úrovni prebehne kontrola pomocou metadát, aby došlo k vyhodnoteniu potenciálneho rizika. Následne, ak dôjde k vyhodnoteniu, že súbor by mohol byť škodlivým, tak používateľovi sa zobrazí varovanie s možnosťou odoslania súboru na hlbšiu analýzu. V prípade, ak sa používateľ rozhodne súbor odoslať na analýzu, tak po krátkej chvíli bude informovaný o tom, či je súbor bezpečný, alebo predstavuje možné riziko.

ukazka ako chrome ukazuje nebezpecny subor ktory je stahovanym
Zdroj: Google blog

Zároveň treba dodať, že používateľ bude mať možnosť preskočenie tohto skenovania, ak si je istý, že súbor je bezpečným. Google v závere hovorí, že súbory nahrané na ich server, budú krátko po preskenovaní vymazanými. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre