Spoločnosť Rolls-Royce predstavila svoj prvý lietajúci taxík. Do predaja sa dostane už v roku 2020

Zdroj: Youtube - World News

Britský výrobca motorov a drahých automobilov Rolls-Royce predstavil na nedávnej Farnborough International Airshow 2018 svoje nové hybridné lietajúce vozidlo s označením EVTOL (Electric Vertical Take Off and Landing). EVTOL môže byť využívaný ako vozidlo na osobnú prepravu, taxík, ako vozidlo hromadnej dopravy, no môže byť využitý aj vo vojnových misiách. Na oblohu by sa mal dostať už začiatkom roku 2020.

EVTOL si zakladá na tradičných technológiách, no nebráni sa moderným výdobytkom

Projekt EVTOL je postavený na tradičnej platforme spoločnosti Rolls-Royce. Tá si zakladá na svojich vynikajúcich motoroch M250, ktoré si využívané už niekoľko desaťročí. Tie dodávajú až 500kW výkonu, ktorá je využívaná pri poháňaní 6 vrtúľ. EVTOL je aj napriek klasickým motorom naozaj tichým dopravným prostriedkom. Dvojica krídiel s motormi nielen že zabezpečuje vertikálne pristátie a vzlet, no pri dostatočnej letovej výške svoje motory zasunie do útrob krídiel, čím zníži hluk a zlepší aerodynamiku celého dopravného prostriedku. Klasické motory dokážu pri ideálnej letovej výške preletieť až famóznych 500 míľ pri maximálnej rýchlosti 250 míľ za hodinu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedná sa len o koncept, no reálne prevedenie tu bude čo nevidieť

I keď sa jedná iba o koncept vyrenderovaný v 3D grafike, spoločnosť Rolls-Royce verí v úspech EVTOLu a do roku 2020 očakáva veľký nárast záujemcov. Pre bežného človeka vyzerá dátum reálneho nasadenia naozaj nedosiahnuteľný, no treba si uvedomiť, že celý koncept stojí hlavne na už existujúcich pohonných jednotkách spoločnosti, ktoré sú rokmi osvedčené.

Keďže vozidlo môže byť využité ako vzdušný taxík, môžeme ho považovať za priameho konkurenta podobných strojov od spoločností ako Airbus alebo Uber. Práve tieto spoločnosti sa považujú za tých najväčších favoritov, ktorí budú v budúcich rokoch bojovať o vytvorenie prvých vzdušných taxislužieb vo veľkomestách. Spoločnosť Rolls-Royce bude musieť prísť s naozaj očarujúcim produktom s nízkou cenovkou, pretože narozdiel od svojich konkurentov, nie je stále úplne bezemisný.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok (Youtube – World News)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre