SOI upozorňuje: Týmto e-shopom sa vyhnite, tovar vám nemusí vôbec prísť!

Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje spotrebiteľov na obchody, ktoré ponúkajú značkovú módu za atraktívne ceny, no tovar zákazníkom nedoručia, hoci peniaze zoberú.

aktualna tema peniaze
Zdroj: unsplash.com (Ibrahim Boran), úprava Vosveteit.sk

Len pár dní dozadu sme vás upozornili na niekoľko podvodných e-shopov, ktoré okrádajú nič netušiacich zákazníkov. Tieto internetové obchody sú o to nebezpečnejšie, že aktívne inzerujú svoje produkty na internete. Sústreďujú sa hlavne na tovar, ktorý je vysoko vyhľadávaný, aby na svoje stránky nalákali čo najviac ľudí. Rovnako zlyháva aj komunikácia obchodu, ktorá je podľa mnohých recenzií na bode mrazu. No zdá sa, že nešlo len o „jednorazovú“ akciu podvodníkov. Dôvodom je, že na zoznam podvodných obchodov pribudli ďalšie, informuje Slovenská obchodná inšpekcia.

Týmto obchodom sa vyhnite, odporúča SOI

Slovenská obchodná inšpekcia upozornila na ďalšie internetové obchody, kde by ste nákup produktov mal dobre zvážiť. Dôvodom sú rastúce podnety spotrebiteľov, ktoré pribúdajú ako huby po daždi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Slovenská obchodná inšpekcia žiada spotrebiteľov o zvýšenú obozretnosť pri internetových nákupoch vzhľadom na opakujúce sa spotrebiteľské podnety, ktoré sa týkajú predaja značkového tovaru prostredníctvom e-shopov s doménou .sk.“, vysvetľuje SOI.

SOI hovorí, že obchody nižšie sú podvodnými.

„Ide o podvodné internetové stránky na predaj značkovej obuvi, športovej a turistickej obuvi, športového oblečenia,..“ vysvetľuje kontrolóri.

Prejdime ale k samotným stránkam, ktoré sa tvária ako regulárny obchod, no v skutočnosti ide o podvodné elektronické obchody.

Ide napr. o nasledovné stránky

originál adresa             podvodná adresa

vivobarefoot.sk        → vivobarefoot-sk.sk
merrellstore.sk        → merrellshopsk.sk / merrellobuv.sk
skechers.com           → skecherstenisky.sk
converse.com           → teniskyconverse.sk / conversevypredaj.sk
salomon.com            → salomonshopsk.sk
lasportiva.com           → lasportivaobuv.sk / lasportiva-slovensko.sk
palladiumboots.eu      → palladiumsk.sk

Ako SOI vysvetľuje, tak tieto obchody zobrazujú totožný alebo veľmi podobný produkt, ktorý vyzerá ako produkt na originálnej stránke predajcu. No to, čo presvedčí kupujúce ku kúpe, je pravdepodobne atraktívna cena, ktorá je výrazne nižšou. Ak sa zákazník ulakomí na neodolateľnú cenovku, tak sa nielenže k produktu nedostane, ale príde aj o peniaze, ktoré podvodnému obchodu poslal.

Tovar vám nepríde a ak hej, pôjde o falzikát

Modus operandi týchto obchodov sa zdá byť rovnaký. V prípade nákupu predávajúci po úhrade tovar nedoručí, príp. doručí falzifikáty značkového tovaru, neumožňuje odstúpenie od zmluvy pred dodaním tovaru, nevráti peniaze po nedodaní tovaru, a k peniazom sa nedostanete ani po odstúpení od zmluvy či reklamácii falzifikátov tovaru.

Slovenská obchodná inšpekcia hovorí, že podvodné obchody možno rozpoznať na základe viacerých znakov. Nemajú napríklad uvedený kontakt na prevádzkovateľa, absentuje meno a sídlo predávajúceho, kontakt s obchodom je anonymný a možný len cez formulár, žiadajú platby za tovar vopred a ceny sú výrazne nižšie ako u konkurenčných obchodov. Rovnako nám dovoľte povedať, že ak máte podozrenie, že obchod môže byť falošným, tak si pokúste vyhľadať recenzie o obchode na iných stránkach pomocou vyhľadávača. Týchto pár minút, ktoré tomu venujete, vám môžu ušetriť nielen peniaze, ale aj opletačky.

recenzie eshopu bonky.sk
Zdroj: Printscreen stránky modio.sk, kde používatelia recenzujú obchody e-shopu bonky.sk

SOI záverom dodáva, že nemajú v kompetencii zablokovať tieto webové stránky a ani zákonné oprávnenie, aby vymáhali platby za nedodaný tovar. Preto vyzývajú spotrebiteľov, aby sa obrátili na odbor počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru SR, ktorý sa obdobnými prípadmi zaoberá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre