Slovenský lietajúci automobil AeroMobil má reálnu konkurenciu. Spoločnosť Alakai pracuje na lietajúcom taxíku

Alaka'i Skai lietajuce auto
Zdroj: Youtube (Alaka'i Skai taxik)

AeroMobil, je lietajúce auto za ktorého vývojom stojí slovenská spoločnosť AeroMobil. Automobil na viacerých technologických eventoch získava pravidelne pozornosť nie len divákov, ale aj odbornej verejnosti. „Cesty“ by toto auto mohlo brázdiť podľa posledných informácií už v nasledujúcich rokoch, dokonca sa spomínal aj rok 2020.

Alakai vyvíja lietajúci taxík

AeroMobil však nie je jediná spoločnosť, ktorá pracuje na lietajúcom dopravnom prostriedku. Na obdobnom projekte pracuje aj startupová spoločnosť Alakai, ktorá vyvíja lietajúceho drona poháňaného „vodíkovými palivovými článkami“, ktoré sľubujú desaťnásobok energie klasických konfekčných lítiových batérií. Čerešničkou na torte sú nulové uhlíkové emisie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Alaka'i Skai lietajuce auto_2
Zdroj: Youtube (Alaka’i Skai taxik)

Portál Futurism.com píše, že tento typ batérie ponúka automobilu dostatok energie na dosiahnutie vzdialenosti približne 400 kilometrov s časom letu do 4 hodín. Spoločnosť hovorí, že na projekte pracujú už 4 roky a že veria, že do konca roka 2020 dostanú certifikáciu Federálnej leteckej správy.

Alaka'i Skai lietajuce auto_3
Zdroj: Youtube (Alaka’i Skai taxik)

Tento lietajúci dopravný prostriedok môžeme kľudne prirovnať k masívnemu dronu, ktorý je poháňaný šesticou rotorov, vďaka ktorým môže automobil vertikálne vzlietnuť ako aj pristáť. Mimochodom, na ich vývoji pracovali aj dizajnéri spoločnosti BMW, ktorý navrhli koncept tak, aby pasažierom nezavadzali vo výhľade.

Alaka'i Skai taxik vrtula
Zdroj: Youtube (Alaka’i Skai taxik)

Maximálna nosnosť tohto lietajúceho „drona“ je približne 450 kilogramov. Je teda schopné prevážať približne 4-5 ľudí. CEO spoločností verí, že využitie si nájde najmä v mestách, napríklad ako taxík. Jeho využitie je však oveľa širšie, mohlo by byt využívanie aj ako napríklad lietajúca ambulancia a podobne.

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre