Slovensku hrozia kybernetické útoky, varuje NBÚ. Na toto sa pripravte, viacero služieb môže byť čoskoro nedostupných!

Hackeri si opäť zobrali na mušku Slovensko. NBÚ nevie, v akej škále útoky prebehnú.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Národný bezpečnostný úrad varuje, že v najbližších dňoch sa Slovensko môže stať terčom hackerov. Varujú hlavne pred výpadkom rôznych stránok a služieb, ktoré vzniknú ako dôsledok DDoS útokov.  

DDoS, alebo Distributed Denial of Service, považujeme za najčastejšiu formu útokov. Pre bežného užívateľa nepredstavujú riziko, skôr nepohodu. NBÚ vysvetľuje, že kyberzločinci vykonávajú DDoS útoky, aby čiastočne narušili alebo zhodili prevádzku webových služieb rôznych organizácií. Vo väčšine prípadov ide o významné ciele, napríklad štátne inštitúcie, dôležitú infraštruktúru, stránky politických strán, ale aj rôznych komerčných služieb, napríklad bánk.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zhodenie serverov cielenej služby sa hackerom podarí tak, že doslova zahltia stránku požiadavkami, ktoré nestíha spracovávať, čím servery padajú a stránka sa stáva nedostupnou.  

Užívatelia sa teda v nadchádzajúcich dňoch môžu stretnúť s tým, že sa nedostanú na stránku banky, pošty, spravodajstva alebo inej dôležitej webovej služby. NBÚ však nedokáže zatiaľ predpokladať, v akom rozsahu útoky prebehnú alebo aké inštitúcie sa dostanú do hľadáčiku útočníkov.

Ako sme už spomenuli, DDoS útoky nie sú cielené na bežných užívateľov, no zasahujú ich nepriamo. Hackeri zhodia sieť dôležitej služby, čo znamená, že ľudia k tejto službe stratia prístup, dokým jej servery opäť nenabehnú. Nejde teda o typ útoku, ktorý by dostal do vášho zariadenia malvér.  

Viacero online služieb môže byť čoskoro zhodených

Ak by sme sa pozreli do nedávnej minulosti, tak v uplynulom roku, zaútočili na nás napríklad proruskí hackeri, ktorí znefunkčnili viacero webových stránok. Išlo napríklad o web NR SR, NBS a Ministerstva obrany, Exim banky či JT banky a ďalšie. Môžeme očakávať, že niečo podobné sa udeje aj v týchto dňoch.

Známa hackerská skupina NoNAme057, ktorá realizuje útoky v mene Kremľa, zverejnila viacero stránok, na ktoré útočila v uplynulých hodinách. Druhým dychom je ale potrebné uviesť, že weby, na ktoré útočili, už bežia.

Nateraz je ale ťažko predpokladať, či tieto útoky boli všetky, alebo ešte „hlavnú vlnu“ máme pred sebou. Výzvu úradu, by sme preto nemali podceňovať.

DDoS útoky nie sú našou jedinou starosťou

Na území Slovenska sa v posledných rokoch objavilo množstvo útokov, medzi nimi aj nebezpečnejšie ako DDoS. V januári tohto roka udrel na Slovákov multifunkčný malvér Tofsee. Ide o škodlivý softvér, ktorý sa zameriava hlavne na počítače, presnejšie teda operačné systémy Windows.

Keďže ide o multifunkčný malvér, jeho funkcie sú rôzne. Známy je však pre svoju schopnosť použiť infikované počítače aj na odosielanie spamu alebo už spomínaných DDoS útokov. Popri tom zároveň kradne aj osobné údaje užívateľov. Malvér Tofsee sa do počítačov dostáva najčastejšie cez infikované e-mailové prílohy, nebezpečné stránky alebo cez iný malvér, ktorý môžeme mať v systéme.  

Mnohí si myslia, že hackeri nemajú až taký veľký záujem o Slovensko, ako o väčšie krajiny. Opak je však pravdou a aj štatistiky z druhej polovice minulého roka ukázali, že naša krajina čelila väčšiemu množstvu útokov v porovnaní s globálnym priemerom.  

Experti tvrdia, že z hľadiska kybernetickej bezpečnosti máme na Slovensku rovnakú situáciu, akú vidíme aj v iných kútoch sveta. DDoS útoky sú len jednými z mnohých. Okrem zákerného malvéru sa stretávame aj s masívnymi phishingovými kampaňami, ktoré cielia ako na väčšie spoločnosti, tak aj bežného užívateľa.  

V nasledujúcich dňoch treba mať na pamäti, že ak sa neviete dostať na stránku pošty, banky alebo inej inštitúcie, hackerský útok môže byť príčinou, prečo to tak je. Daná inštitúcia bude robiť všetko pre nahodenie servera naspäť, preto treba trpezlivo čakať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre