BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

Slováci sú unavení zo zadávania hesiel pri platení. Chcú overovať platby prostredníctvom biometrie

Štúdia spoločnosti VISA v našom regióne odhaľuje, že Slováci preferujú overenie platby prostredníctvom biometrie pred zadávaním hesla.

Slováci bezpochyby patria medzi ľudí, ktorí milujú technológie. Dôkazom toho je aj najnovší prieskum spoločnosti Visa, ktorá zisťovala záujem ľudí v našom regióne (pozn. redakcie: SK, ČR, HU) o overovanie platieb prostredníctvom biometrie.

Z výskumu vyplynulo, že Slováci vo všeobecnosti považujú overovanie platieb prostredníctvom biometrických údajov za  bezpečnejšie. Až 90% respondentov uprednostňuje túto formu pred bežným zadávaním hesla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Až 90% respondentov považuje odtlačok prsta za najbezpečnejší spôsob, ako potvrdiť platbu. Druhou najbezpečnejšou biometrickou metódou je podľa spotrebiteľov skenovanie oka. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje rast popularity biometrie je jej pohodlné použitie. Objednávku v e-shopoch neukončí platbou 63% zákazníkov a pre 19% z nich je dôvodom práve to, že zabudli svoje heslo. “ píše s uverejnenej tlačovej správe.

Na túto požiadavku reagujú aj slovenské banky. Dôvodom okrem záujmu ľudí sú aj nariadenia európskej smernice Payment service directive (PSD2), Strong Customer Authetication (SCA), ktorá nariaďuje bankám dvojfaktorovú kontrolu online platieb. Cieľom je, aby bolo zaistené, že platbu fyzicky vykonala osoba, ktorá je držiteľom karty.

“Digitalizácia v bankách a finančných inštitúciách zažíva na Slovensku vzostup. Zavádzaním inovatívnych riešení reagujú firmy na zvyšujúcu sa potrebu ochrániť užívateľov pred potenciálnymi hrozbami. Biometria je moderným nástrojom, ktorý nám pomáha prekonávať tieto nástrahy. Ide ruka v ruke s legislatívnymi nárokmi na bezpečnosť a vďaka modernej technológii sú dnešné metódy overenia totožnosti ľahšie a rýchlejšie ako napríklad štandardné využívanie hesiel,” povedal Marcel Gajdoš, generálny riaditeľ Visa pre Českú republiku a Slovensko.

Prieskum prišiel s ďalšími zaujímavými zisteniami, a to napríklad, že používatelia si svoje heslá do rôznych internetových obchodov jednoducho nepamätajú, a z tohto dôvodu ich častokrát opakujú. V konečnom dôsledku sa tak vystavujú zvýšenému riziku.

„Zo štúdie vyplýva, že rovnaké heslo na všetkých účtoch používa 12% a na viacerých účtoch ich opakuje až 61% zákazníkov e-shopov. Opakujúce sa heslá ich pritom robia zraniteľnejšími, pretože ak hacker heslo odhalí, môžu čeliť opakovaným útokom“.

Riešením by mohlo byť zasielanie jednorazového hesla, avšak až 47% respondentov má z tohto spôsobu autentifikácie obavy. Práve tu by mohla pomôcť biometria, ktorú používatelia pokladajú za rýchlejšiu, jednoduchšiu a bezpečnejšiu.

Štúdia v závere hovorí, že až 83% respondentov zo všetkých možností biometrickej verifikácie uprednostňuje možnosť skenu otlačkov prstov, pred ostatnými metódami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close