BezpečnosťSpravodajstvo

Slováci, pozor na najnovší podvod! Slovenská pošta odhaľuje modus operandi podvodníkov, ktorí zneužívajú ich značku

Slovenská pošta upozorňuje na novú podvodnú kampaň hackerov, ktorí zneužívajú ich značku. Rovnako poukazuje na modus operandi tohto podvodu.

Vynaliezavosť podvodníkov nemá hranica. Častokrát informujeme o rôznych pokusoch, na ktoré bohužiaľ mnohí z nás naletia, pričom mnohokrát stačí byť len trochu obozretný a nekonať zbrklo, aby sme sa nenechali nachytať.

Útočníci sa pritom neštítia ani aktívne interagovať s obeťou. Využívajú za týmto účelom napríklad podvodné SMS správy, či komunikujú cez WhatsApp a ďalšie služby, prípadne nás kontaktujú priamo telefonicky.

Slovenská pošta odhaľuje modus operandi najnovšieho podvodu

Mohli by sme si myslieť, že Slovensko je malou krajinou, aby sa o nás zaujímali rôzni hackeri, či podvodníci. Opak je však pravdou! Najnovšie, Slovenská pošta informuje o podvodníkoch, ktorí sa snažia zneužiť ich značku za účelom, aby sa obohatili na úkor obetí. Pošta v súvislosti s najnovšou podvodnou kampaňou, ukazuje modus operandi podvodníkov.

„Najnovší typ podvodu funguje takto: podvodník na portáloch, ktoré sprostredkúvajú kúpa či predaj tovaru, osloví predávajúceho, že má záujem o jeho produkt. Najskôr sa tvári ako reálny záujemca a následne si vyžiada zaslať tovar poštou s tým, že uhradí kúpnu cenu na účet. Pošle link na falošnú stránku pošty, ktorá sa podobá oficiálnemu webu pošty, pričom niektoré brandové prvky chýbajú, sú na nej rôzne gramatické chyby. Všetky presmerovania na skutočnú stránku pošty však fungujú. Ak predávajúci súhlasí s týmto spôsobom platby, podvodník mu oznámi, že zaplatil za tovar aj doručenie a pošle ďalší link, ktorý ho presmeruje na zahraničnú stránku, kde má predávajúci kliknúť na tlačidlo “Prijať” a následne zadať všetky údaje z platobnej karty.“ upozorňuje Slovenská pošta.

priklad podvodnej stranky
Zdroj: TS

Slovenská pošta preto vyzýva na ostražitosť zákazníkov, aby sa nenechali nachytať. Rovnako dodáva, že nikdy nepýta peniaze a ani nesprostredkúva pripísanie peňazí na účet prostredníctvom e-mailov. Pošta rovnako prezrádza, že vykonala už aj právne kroky, aby zabránila týmto aktivitám podvodníkov. Druhým dychom však treba dodať, bohužiaľ, internet je natoľko dynamickým a anonymným miestom, že ide skôr o „výstrel do tmy“, ako o účinný nástroj.

„Slovenská pošta pripomína, že nikdy nežiada úhradu žiadnych poplatkov prostredníctvom e-mailov alebo SMS, ani za colné konanie či DPH, ani nesprostredkúva žiadne platby.“   upozorňuje pošta.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close