Ruský špionážny satelit padal nad Spojenými štátmi: Video zachytáva pôsobivú ohnivú guľu!

Misia, ktorá odštartovala 9. septembra nebola pravdepodobne tak úspešnou, ako tvrdila ruská vláda.

Nad Spojenými štátmi pozorovali ruský špionážny satelit
Zdroj: YouTube(American Meteor Society)

Pred pár dňami, presnejšie 20. októbra, sa na oblohe v americkom štáte Michigan objavila ohnivá guľa, informuje portál IFL Science.

Tento úkaz prekvapil mnohých obyvateľov Spojených štátov, ktorí takmer okamžite začali špekulovať o jeho pôvode. Mohlo ísť o dopad meteoritu? Hoci by sa to mohlo javiť ako celkom rozumné a pravdepodobné riešenie, astronómovia ponúkajú oveľa zaujímavejšie vysvetlenie: Ohnivá guľa na nočnej oblohe bol ruský špionážny satelit, ktorý sa vracal na Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sieť na monitorovanie objektov potvrdzuje, že v čase pozorovania ohnivej gule v americkom štáte Michigan sa na rovnakom mieste nachádzal aj ruský satelit Kosmos-2551. Je pravdepodobné, že pozorovaná ohnivá guľa bol práve tento satelit,“ hovorí astronóm Jonathan McDowell z univerzity Harvard.

Kosmos-2551 bol utajovaný vojenský satelit, ktorý sa mal dostať do vesmíru 9. septembra  z ruského kozmodrómu Plesetsk. Ruská vláda neprezradila veľa informácií ohľadom satelitu, no oznámila jeho štart a neskôr vydala prehlásenie, že misia bola úspešnou.

Problémy sa začali krátko po tom, ako sa satelit dostal do vesmíru. Namiesto toho, aby satelit dosiahol stabilnú obežnú dráhu, začal klesať, kým sa nestretol s našou atmosférou. Podľa McDowella satelit od štartu neupravil svoju obežnú dráhu a bol na kolíznom kurze s našou planétou.

„Na 99% bola ruská misia neúspešnou,“ tvrdí McDowell

Satelit vážil približne 500 kg a tým pádom nebola šanca, že by dokázal ohroziť ľudí na povrchu. Pri páde na Zem existuje riziko, že niektoré časti satelitov prežijú ohnivý prechod atmosférou a dopadnú obrovskou rýchlosťou na povrch. Ak dopadnú do obývanej zóny, môžu napáchať výrazné škody na životoch, alebo majetku.

Ruský satelit Kosmos-2551 bol však príliš malý a s najväčšou pravdepodobnosťou celý zhorel v atmosfére. Po sebe zanechal len dramatickú šou, ktorú sa našťastie podarilo zachytiť na kamery. Astronóm McDowell tvrdí, že takéto úkazy nie sú až tak vzácne, ako by sme si mohli myslieť. Za posledných päť rokov hneď niekoľko ruských satelitov dopadlo na územie Spojených štátov.

Čoraz častejšie úkazy

Čo je možno ale znepokojivejšie je to, že ľudstvo posiela do vesmíru čoraz viac satelitov. Čím viac satelitov sa na obežnej dráhe nachádza, tým častejšie budeme svedkami toho, ako sa jeden z nich rúti cez atmosféru našej planéty.

Z nedávneho incidentu v štáte Michigan vzniklo aj pôsobivé video, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Amatérsky lovec meteoritov, Mike Hankey tvrdí, že z noci, kedy sa incident udial, dostali viac ako 150 hlásení a fotografií, ktoré boli zhotovené rôznymi nadšencami.

S narastajúcim počtom satelitov na obežnej dráhe Zeme vzniká ešte jeden problém. Priestor sa stáva čoraz zapratanejší a s každým jedným novým satelitom sa zvyšuje aj riziko kolízie. Ak by sa dva satelity zrazili na obežnej dráhe, existuje šanca, že vyvolajú reťazovú zrážku, ktorá zaplní našu obežnú dráhu vesmírnym odpadom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre