RECENZIA: Vyskúšali sme tyčový vysávač JIMMY H9 PRO. Zaslúži si prívlastok „PRO“? Dozviete sa!

Vyskúšali sme tyčový vysávač Xiaomi JIMMY H9 Pro, ktorý výkonom predbieha konkurenciou. Nie je však lacným, hoci v porovnaní s konkurenciou, je to výhodná kúpa.

recenzia_JIMMY H9 Pro_vysavanie
Zdroj: Vosveteit

Nedávno sme vám priniesli recenziu na tyčový vysávač Jimmy H8 Pro, ktorý nás nadchol výkonom, mal však niekoľko drobných chybičiek krásy. Medzičasom sme mali príležitosť zoznámiť sa s o radu vyšším JIMMY H9 Pro, ktorý je vlajkovou loďou spoločnosti. Ide o modelovú radu, ktorá prináša niekoľko vylepšení v porovnaní s H8, stoja však tieto vylepšenia za to? Nižšie sa vám pokúsim sprostredkovať skúsenosti z dvojtýždňového používania tohto tyčového vysávača.

JIMMY H9 PRO z poľského skladu s kupónom „JIMMYH9PRO“ za 355€ namiesto 413€ 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Balenie je opäť plné nadstavcov, ktoré nevyužijete

S vysávačmi Jimmy mám už bohaté skúsenosti vzhľadom na to, že sa mi rukami vystriedalo už viacero modelov. Tak ako v prípade ostatných tyčových vysávačov tohto výrobcu, tak aj v tomto prípade bolo balenie plné nadstavcov a ďalších doplnkov, ktoré podľa mňa v bežnej domácnosti nenájdu reálne využitie. Ale radšej mať viac doplnkov, ako keby mal nejaký chýbať. Spomedzi doplnkov ma osobne najviac potešil stojan, ktorý na rozdiel od dodávaného stojana k H8 Pro, je možne pripojiť do siete. Možno tak pohodlne vysávač odložiť do rohu izby a dať ho nabíjať. Úprimne, toto riešenie sa mi páči výrazne viac, ako ponúkajú nižšie rady vrátane modelov ako H8, či Jimmy JV85 Pro, ktorý som mal v rukách koncom minulého roka. Dôvodom je, že Jimmy JV85 Pro, ak ste ho chceli mať v stoji niekde v miestnosti, tak buď ste ho mohli oprieť pričom sa niekedy zošmykol, alebo ste museli držiak fyzicky pripevniť k stene, kde sa dal následne uložiť. V prípade H8 ste mohli už využiť voľne stojací stojan, ale bez možnosti jeho pripojenia do siete.

JIMMY H9 Pro_balenie a prislusenstvo
Zdroj: Jimmy

JIMMY H9 Pro: Konštrukcia a manipulácia s vysávačom

Samotný vysávač váži 1,9 kilogramu spolu aj s batériou, avšak bez tyče. Spolu s tyčou váži približne 3 kilogramy. Zatiaľ čo manipulácia, napríklad v prípade vysávanie roliet je o niečo náročnejšia pri druhom, prípadne treťom okne keď ho držíte nad hlavou, tak v prípade bežného vysávania, váha sa prenáša na tyč. Vďaka tomu v rukách necítite, že držíte váhu troch kilogramov. 

recenzia_vysavanie_JIMMY H9 Pro
Zdroj: Vosveteit

Rovnako, ako v prípade svojich predchodcov, tak kovovú tyč je možné v strede ohnúť. Musím pochváliť, že spoj je o niečo pevnejším, ako v prípade modelov, čo som testoval v minulosti, ale na druhej strane, aj v tomto prípade keď o niečo viac pritlačíte, tak dôjde k „zlomeniu“ tyče. Nebojte sa však, že by sa poškodila. Nepoškodí sa, len to zaškrípe. Ideálne je však zlom tyče ohýbať prostredníctvom uvoľnenia tlačidla na zadnej strane tyče. 

recenzia_JIMMY H9 Pro_zlom
Zdroj: Vosveteit

Čo sa týka samotného vyhotovenia, tak tam nemá čo vytknúť. Všetko drží po kope ako má, druhým dychom však musím povedať, že neviem ako to bude vyzerať so spojmi, kde sa pripája tyč k telu vysávača, prípadne nadstavce k tyči po dlhšom čase. Ide o klipový systém, ktorého nie som fanúšikom. Na druhej strane, fungujem už takmer rok s vysávačom V85, ktorý som si po recenzii aj kúpil a musím povedať, že všetko funguje ako má. Verím, že rovnako to bude aj v tomto prípade. Aby som nezabudol, tak tyč je vyhotovená z kovu a nadstavce vrátane teľa vysávaču sú z plastu. Tu musím povedať, že ide o vcelku odolný plast a ani po viacerých náhodných úderoch do nábytku, či do zárubne dverí, nedošlo k poškodeniu.

Batéria: Konečne stojan s možnosťou pripojenia k sieti

Ako som už hore písal, tak jednou z výhod tohto vysávača je, že disponuje stojanom, ktorý nie je potrebné pripevňovať k stene. Okrem iného ponúka aj pripojenie k sieti, čo je paráda. Mimochodom, stojan je kompatibilný aj s vysávačom H8 Pro. Za mňa ide o ideálne riešenie. Vysávač tak môžete mať viac menej neustále nabitým, keď ho potrebujete. 

recenzia_stojan_JIMMY H9 Pro
Zdroj: Vosveteit

Keď už hovorím o nabíjaní, tak musím pochváliť, že batériu je možné bezproblémovo odstrániť z tela vysávača a dať ju nabíjať aj do dodávaného nabíjacieho adaptéru. Samotný nabíjací adaptér môžete mať, ako v kuchyni, tak aj v obývačke, či hoci kde inde, kde máte zásuvku.  

recenzia_JIMMY H9 Pro_bateria
Zdroj: Vosveteit

Čo sa týka výdrže, tak tá závisí od viacerých faktorov. Samotný vysávač disponuje viacerými režimami vysávania. Ide konkrétne o Eco režim, Turbo, Max a Auto. Vysávač som primárne používal v režime Auto, ktorý prispôsobuje ťah a výkon tomu, na akom povrchu práve vysávate. Výrobca udáva, že v Eco režime môžete s vysávačom pracovať 60-minút, v prípade Turbo režimu 25-minút a v prípade Max, 15-minút. Nuž, ide o hodnoty, kde som sa reálne nedostal. Ak by výrobca uviedol približne o 15-20% nižšie hodnoty, tak poviem že to približne sedí. Tu musím však zdôrazniť silný ťah, kde reálne pri vysávaní, režim Max ani nepoužijete. Vysávač totiž ťahá dostatočne silno aj v nižších režimoch. V prípade Auto režimu, s ktorým som robil väčšinu času (v domácnosti máme totiž mix rôznych povrchov v každej miestnosti), som sa dostal na úroveň niekde okolo 20-35 minút.  Aby som nezabudol, tak batéria má kapacitu 3000mAh.

Recenzia_jimmy H9 Pro_bateria
Zdroj: Vosveteit

Výkon: Čo zvládne a kde má svoje limity?

Vysávač som využil na dennej báze a to nielen na povysávanie bordelu, napríklad z tenisiek a podobne, ale aj na bordel nižšie. Áno, keď prídem každý deň domov, tak náš domáci miláčik, zajac Maja, nielenže všetko naokolo obhryzie, ale urobí aj takýto bordel. Predtým, ako sa vrhneme do popisu, ako vysáva, tak si povedzme základné špecifikácie, hoci nie som zástancom hovorenia o „tabuľkových číslach“. Vysávač sa chváli maximálnym výkonom 600W, ktorý dokáže vygenerovať 110-tisíc otáčok za minútu. Znamená to sací výkon 200AW. Okrem toho, aj samotné hlavice dokážu rotovať a sú upravené špeciálnymi kefami, ktoré znásobujú výkon. Aby som to však preložil do ľudskej reči, bordel po zajacovi, ktorý môžete vidieť nižšie, trvá povysávať niekoľko desiatok sekúnd. 

Xiaomi Jimmy JV85 Pro_bordel po zajacovi_po jednom_dni
Zdroj: Vosveteit.sk

Vysávač si vo všeobecnosti poradí so všetkým bežným bordelom. Od prachu, cez bežné kúsky blata z tenisiek, až po vytiahnutie chlpov po domácom miláčikovi z koberca. Rovnako si poradí aj s povysávaním skrutiek. Z tohto pohľadu je ideálnym vysávačom do domácnosti. Čo je však blbý nápad (ktorý som samozrejme otestoval „úmyselne“), je ním vysávať napríklad rozsypanú múku, či piesok a podobný bordel. Hoci to zvládne povysávať, ale hneď sa vám zanesie filter a môžete vysávač rozobrať (čo trvá niekoľko sekúnd) a následne môžete vyklepávať HEPA filter, čo vám zaberie pár minút. Rovnako vysávanie bordelu, ako je napríklad dlhšia tráva (10-15 centimetrov), alebo malé drievka (2-5 centimetrov), tak z času na čas sa mi zasekli v lieviku, kde sa spája tyč a telo vysávača. Výsledkom bolo, že som musel vysávač rozobrať a manuálne vyčistiť nečistoty. Aby som nezabudol, tak nádobka na bordel má objem 0,6 litra a je ju možné vyprázdniť jednoduchým povolením klipu.

recenzia_JIMMY H9 Pro_nadoba na bordel
Zdroj: Vosveteit

Rovnako musím povedať, že výkon je dostatočným aj bez samotných nadstavcov, kedy mu nepomáhajú rotujúce kefy. Plnohodnotne stačí na povysávanie sedačiek, bordelu na kuchynskej linke, či na základné povysávanie auta. V prípade auto, ide však o základné povysávanie auta. Zdôrazňujem to z dôvodu, že odstránenie srsti po domácom miláčikovi, ktorá sa veľmi rada zaryje do štruktúry poťahov, je ako bojovať s Goliášom, pričom tento boj nevyhráte. 

recenzia_JIMMY H9 Pro_vysavanie s beznym nadstavcom
Zdroj: Vosveteit

Záver: Ako by som zhodnotil tento tyčový vysávač? Pozitívne, hoci je drahým 

Za mňa, ide o Mercedes medzi vysávačmi. Viac menej si poradí s každou situáciou v domácnosti a zvládne pomôcť aj s upratovaním v aute, hoci tam by som sa na neho na 100% nespoliehal v prípade, ak vozíte v aute z času na čas aj domáceho miláčika. Batéria vysávača plnohodnotne postačuje na povysávania väčšieho bytu pričom čím viac hladkých povrchov máte, ako sú kachličky, či parkety, tak ste menej obmedzovaný batériou. Osobne bývam v byte o rozlohe približne 70-metrov a nestalo sa mi, že by som ho nestihol povysávať celý a nezostalo mi aspoň 20% batérie.

Čo ma náramne potešilo, je dodávaný stojan, ktorý je možné napojiť do siete, či nabíjací adaptér. Z toho pohľadu má u mňa Jimmy H9 Pro veľké plus. Druhým dychom však treba dodať, že cena je vysokou. Aktuálne sa predáva s cenovkou okolo 413€, pričom vďaka kupónu „JIMMYH9PRO“, môžete cenu dočasne zraziť o približne 50€, ktorý nám poskytol e-shop Geekbuying, ktorý nám rovnako požičal vysávač na test.

JIMMY H9 PRO z poľského skladu s kupónom „JIMMYH9PRO“ za 355€ namiesto 413€

Ale ako sa hovorí, nie sme tak bohatí, aby sme kupovali nekvalitné veci. Druhým dychom však musím povedať, že aj vysávač Jimmy JV85, ktorý som testoval dávnejšie, môže byť vhodnou a hlavne cenovo dostupnejšou alternatívou. Je tam však kompromis v o niečo slabšom výkone a v menšej výdrži batérie.   Stojí však za pozornosť, ak bažíte po tomto type kusu domáceho spotrebiča a máte hlboko do vrecka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre