Prvý 5G paušál je oficiálne predstavený! Fínsky operátor ponúka neobmedzené dáta s rýchlosťou až 600 Mbit/s iba za 50 eur

5g san marino
Zdroj: Pixabay

LTE, Long Term Evolution, alebo v preklade, dlhodobá evolúcia, bola pre svet telekomunikácií obrovským skokom vpred. LTE pripojenie je vo väčšine vyspelých krajín úplnou samozrejmosťou a celosvetoví operátori, ako aj tí naši, sa neustále starajú o jej zrýchlenie, poprípade zlepšenie pokrytia. V niektorých krajinách ale pomaly nastáva úplne iná doba, ktorá mobilné siete doslova obráti hore nohami. Prvé zárodky revolučného 5G sú vo viacerých kútoch sveta, no neďaleko (v svetovom merítku) nás už čoskoro vypukne éra 5G v plnej paráde. V neďalekom Fínsku bol totižto predstavený prvý komerčný 5G paušál.

50 eur, nekonečné dáta a astronomická rýchlosť internetu

Svetové prvenstvo patrí fínskemu operátorovi Elisa. Jeden z historicky najstarších telekomunikačných operátorov na svete svoju 5G sieť spustil ešte v lete tohto roku. Prvé 5G vysielače boli osadené vo fínskom Tampere, ako aj v neďalekom estónskom Talline. Využívanie miestnej 5G siete bolo doteraz obmedzené, no fínsky operátor konečne predstavil svoj prvý komerčný 5G paušál, ktorého cena je adekvátne nastavená. Operátor ponúka za mesačný poplatok 50 eur neobmedzené dáta, pričom sa maximálna prenosová rýchlosť môže vyšplhať až na neuveriteľných 600 Mbit/s, čo je v prepočte až 75 MB/s. Pre porovnanie, prenosová rýchlosť je v tomto prípade oveľa vyššia, ako ponúka väčšina slovenských spoločností prostredníctvom optiky. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

5G sa onedlho dostane do celého sveta

Najnovšie 5G siete sú aktuálne testované vo viacerých mestách / krajinách. Už dlhšiu dobu je testované v Číne, USA, ako aj v Indonézii, Austrálii a Veľkej Británii. Na oficiálne spustenie komerčných sietí si ale ešte niekoľko mesiacov určite počkáme. V našich končinách to bude určite obtiažnejšie a sme naozaj zvedaví, kto sa ako prvý pustí do budovania najmodernejšej a najrýchlejšej telekomunikačnej siete. 

Zdroj: gizchina.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre