Prví kolonisti si budú priať, aby mal Mars hustejšiu atmosféru: V čom má naša Zem obrovskú výhodu?

Atmosféra Marsu je o 99% redšia ako naša, čo znamená, že nedokáže poskytnúť dostatočnú ochranu.

Mars
Zdroj: NASA/JPL

Kolonizovať Mars je ambicióznym cieľom ľudstva, o ktorom sa hovorí čoraz častejšie. Prví obyvatelia sa budú musieť popasovať s množstvom rizík, ktoré život na tejto nehostinnej planéte predstavuje, píše portál Universe Today.

Medzi tieto problémy sa radí extrémne počasie a teploty, globálne púštne búrky, či radiácia. Zanedbať sa nemôže ani negatívny vplyv nízkej gravitácie na ľudské telo. Výrazným problémom ale bude hrozba, ktorá príde veľkou rýchlosťou, priamo z vesmíru – meteority.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na Zem, ale aj na Mars, dopadajú kusy vesmírnych skál pomerne často. Zásadný rozdiel medzi týmito planétami je ale v hustote ich atmosféry. Drobné meteority, ktoré zasiahnu Zem vo väčšine prípadov zhoria v atmosfére. Mars má v porovnaní s nami výrazne tenšiu atmosféru a tak sa čokoľvek, čo na planétu spadne, dostane na povrch.

„Atmosféra Marsu je o 99% tenšia, ako atmosféra na Zemi. Znamená to, že v drvivej väčšine prípadov sa meteorit dostane na povrch,“ tvrdí vedecký tím misie Mars Reconnaissance Orbiter.

Dopad asteroidu na Mars

Misia Mars Reconnaissance Orbiter, hlavne jej kamera HiRISE, zachytila drobný kráter na povrchu Marsu. Podľa predpokladov ide o kráter, ktorý vznikol niekedy za posledných 5 rokov. Na prvý pohľad ide o malý kráter, no tmavé stopy vyvrhnutého materiálu sa dostali až do vzdialenosti 1 km. Štúdia z roku 2013 zistila, že každoročne dopadne na povrch Marsu viac ako 200 drobných asteroidov, alebo častí komét.

Mars
Zdroj: NASA/JPL

Tieto nárazy dokážu vytvoriť kráter, s priemerom takmer 4 metre. Aj náraz drobného objektu by dokázal v marťanskej kolónii narobiť veľké škody, rovnako ako náraz drobného objektu na Zemi. Aj malý objekt padá smerom k povrchu planéty veľkou rýchlosťou a čím vyššou rýchlosťou ide, tým viac škody môže napáchať. Zem však chráni pred nárazmi drobných objektov hustá atmosféra.

V porovnaní so Zemou je Mars planétou s polovičným priemerom. Atmosféra na Marse je zároveň o 99% tenšia ako atmosféra na Zemi a má tiež iné chemické zloženie. Atmosféru Marsu tvorí hlavne oxid uhličitý, zatiaľ čo naša Zem obsahuje množstvo dusíku a kyslíku. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter je na obežnej dráhe Marsu už o roku 2006. To jej umožňuje pozorovať, čo sa deje na planéte z dlhodobého hľadiska.

Počas svojej misie sonda našla niekoľko čerstvých kráterov. Tým, že sonda prešla nad určitým miestom viackrát, vedci získali fotografie regiónu predtým a po tom, ako bol zasiahnutý kozmickým objektom. Na základe toho dokázali zistiť, aký výrazný bol dopad objektu. Dopad asteroidov preto bude ďalším výrazným problémom, s ktorým sa budú musieť kolonizátori vysporiadať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre