Pred veľkým treskom existoval ešte jeden vesmír, tvrdí výherca Nobelovej ceny, Sir Roger Penrose

Podľa jeho teórie sa odpoveď ukrýva v čiernych dierach, no stretla sa s kritikou

čierna diera
Zdroj: NASA

Výherca Nobelovej ceny a uznávaný fyzik, Sir Roger Penrose, tvrdí, že pred veľkým treskom existoval ešte jeden vesmír. Dôkazy o jeho existencii možno nájsť v čiernych dierach. Na tému upozorňuje portál Independent.

Toto tvrdenie predniesol krátko po prevzatí ceny, ktorú dostal za prelomové objavy v rámci Einsteinovej teórie relativity a za dokázanie existencie čiernych dier. Tvrdí, že na oblohe existujú nevysvetliteľné body elektromagnetickej radiácie, ktoré sú inak známe aj ako Hawkingove body. Tie by mali byť pozostatkami predchádzajúceho vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto body sú súčasťou cyklickej teórie vesmíru a zároveň sa predpokladá, že tieto body sú posledným vylúčením Hawkingovho žiarenia.

„Verím, že existuje pozorovanie Hawkingovho žiarenia. Veľký tresk nebol začiatkom vesmíru, pretože pred ním ešte niečo muselo existovať. To niečo budeme mať v našej budúcnosti,“ vyjadril sa Sir Rodger.

Nový vesmír?

Sir Rodger Penrose zároveň tvrdí, že momentálne ide len o jeho „bláznivú teóriu.“ Verí, že s neustálym rozpínaním vesmíru sa dostaneme do bodu, kedy nastane ďalší veľký tresk, ktorý začne život nového vesmíru.

„Náš veľký tresk začal niečím, čo bola vzdialená budúcnosť predchádzajúceho veku. V ňom mohli existovať podobné čierne diery, ktoré sa odparovali pomocou Hawkingového žiarenia. Zároveň tieto čierne diery produkovali body, ktoré nazývam Hawkingove body,“ tvrdí Sir Roger Penrose.

Podľa jeho slov majú tieto body 8-krát väčší priemer, ako Mesiac. Zároveň existujú dôkazy, vďaka ktorým by vedel potvrdiť existenciu najmenej 6 Hawkingových bodov. Veľa vedcov však jeho ideu kritizovalo. Tvrdia, že existencia Hawkingovho žiarenia ešte nie je potvrdená. Navyše, aby sa z nekonečne veľkého vesmíru stal nekonečne malý vesmír, všetky častice by museli strácať hmotnosť so starnutím vesmíru.

Sir Roger Penrose sa bráni tým, že aj čierne diery sa považovali za nereálne a existovali len v matematických rovniciach, dokým neboli potvrdené naozaj. Podľa jeho slov trvalo dlho, kým ľudia prijali myšlienku čiernej diery, aj keď si myslí, že ani dodnes niektorí ľudia s touto myšlienkou nesúhlasia úplne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre