Technológie

Pred 15 rokmi sme rozlúštili frekvenciu ľudského genómu. Dnes ju môžeme vykresliť v 3D mapách

Pred 15 rokmi sme ako ľudstvo dokázali prvýkrát rozlúsknuť ľudský genóm. Vďaka tomu sme boli schopní napísať všetky 3 miliardy párov DNA, ktoré nás definujú. Najnovšie sa skupine vedcov podarilo nájsť spôsob ako vytvoriť 3D obraz tejto „ľudskej mapy“.

Po sekvenovaní ľudského genómu sme mali (veľmi) dlhý zoznam listov. Vedeli sme o dvojitej špirále a každá ľudská bunka obsahovala celú túto sekvenciu DNA viac či menej v  konkrétnom poradí, ale nevedeli sme veľa o trojrozmernom umiestnení párov DNA – to znamená, dvojice v dvojitej špirále boli umiestnené vo vzťahu k bunkovým jadrovým štruktúram. To je dôležité, pretože nám môže povedať veľa o svojej funkcii a aktivite. A práve v tomto bode do hry vstupuje najnovšia štúdia z University of Illinois v meste Urbana-Champaign.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci zo spomínanej univerzity vyvinuli techniky mapovania, ktoré nazývajú sekvenovanie amplifikácie signálu tyramidového signálu (TSA-Seq). Tyramid je molekula, ktorá, akonáhle je uvoľnená zo špeciálneho enzýmu umiestneného okolo určitých jadrových štruktúr, označuje akúkoľvek DNA, ktorá je na okolo. Čím je gén bližšie k týmto konkrétnym štruktúram, tým silnejší je signál z tyramidového štítku – rovnako ako sa vaše oblečenie vlhčí, ak stojíte bližšie k postrekovaču.

Vedci na základe toho testovali TSA-Seq v bunkách leukémie v laboratórnych podmienkach. Prišli na to, že gény bližšie k jednému druhu jadrovej štruktúry (jadrové škvrny) boli často aktívnejšie než tie, ktoré sú bližšie k inému (jadrové lamina).

Výskumníci plánujú pokračovať vo vývoji svojej techniky TSA-Seq a zároveň dúfajú, že sa im podarí zmapovať 3D pozície génov aj v ďalších génov v iných typoch buniek.

Pochopenie štruktúry ľudského genómu má pre budúcnosť ľudí veľký význam. Totiž vďaka tomu budeme schopní lepšie napísať vlastný genóm.

Zdroj: Futurism, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close