Prekonávate často jet lag alebo pracujete na smeny? Ak áno, výrazne tým zvyšujete riziko vzniku rakoviny

tovaren factory-1199214_960_720
Zdroj: pixabay.com

Ak vnútorné hodiny nie sú synchronizované s rytmom deň a noc, produkcia proteínu, ktorý urýchľuje delenie rakovinových buniek (pozn. redakcie: bunkové delenie je fyziologický proces, ktorý prebieha v takmer všetkých tkanivách za rôznych okolností. V normálnom prípade je rovnováha medzi delením buniek (proliferácia) a programovanou bunkovou smrťou (apoptóza) ustálená. V tomto prípade nedochádza k tak rýchlemu odmuraniu buniek ako by malo), sa zvyšuje. Na štúdiu upzorňuje portál wissenschaft-aktuell.de.

rakovina prsnika bunka_opt
Zdroj: breastcancer-news.com, ilustračný obrázok

Narušený biorytmus spôsobuje viac problémov ako sa na prvý pohľad môže zdať

Synchronizácia sa vykonáva vnútornými hodinami, ktorými sú vybavené všetky telesné bunky. Sú riadené hodinami vyššej úrovne, ktoré sa skladajú zo špeciálnych nervových buniek v prednej časti mozgu. Ak je narušený takzvaný cirkadiánny rytmus, napríklad kvôli práci na smeny alebo častému časovému posunu, riziko rakoviny sa zvyšuje. Toto tvrdenie sa americkí vedci snažili dokázať v experimentoch s bunkovými kultúrami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa domnievajú, že chronicky narušený denný rytmus urýchľuje rýchlosť bunkového delenia a tým sa zvyšuje rast nádorov, uvádza sa v časopise PLoS Biology. Experimenty na zvieratách už ukázali, že opakované časové posuny, ako napríklad tie, ktoré sú pozorované v leteckej doprave, zvyšujú riziko rakoviny. Molekulárne mechanizmy, ktoré spôsobujú tento účinok, boli skúmané vedcami s použitím kultúr ľudských rakovinových buniek. Bunky sa geneticky upravili tak, aby sa aktivita cirkadiánneho rytmu stala viditeľnou a merateľnou prostredníctvom bioluminiscencie. V určitých intervaloch výskumníci pridali do živného roztoku umelý steroidný hormón dexametazón, ktorý simuluje časový posun 8 hodín.

Medzi mnohými génmi, ktorých aktivita sa zmenila v dôsledku časového posunu, boli aj tie, ktoré riadia priebeh bunkového delenia. Okrem iného došlo k zvýšenej produkcii proteínového cyklínu Dl, ktorý urýchľuje proces bunkového delenia. To by mohlo vysvetliť, prečo nefunkčný cirkadiánny rytmus vedie k rýchlejšiemu rastu nádoru. Nové zistenia sú dôležité aj pre niektoré protinádorové lieky, ktorých účinnosť závisí od toho, kedy sa používajú.

Vývoj špeciálnych chronoterapeutík by mohol pomôcť optimalizovať harmonogram používania týchto protirakovinových liekov. Avšak nie všetky typy rakovinových buniek majú fungujúce vnútorné hodiny, takže chronoterapia by bola úspešná len u niektorých druhov rakoviny.

Zdroj: wissenschaft-aktuell.de, wikipedia

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre