SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na kozmické udalosti, ktoré sa odohrajú počas nášho života

Naša generácia bude mať šancu sledovať niekoľko úchvatných vesmírnych divadiel

Ak sa raz má niečo odohrať vo vesmíre, môžete si byť istý, že sa to neudeje zo dňa na deň. Smrť hviezdy, zrážky galaxií, alebo vznik hviezdnych sústav a planét. Toto je príklad udalostí, ktoré môžu trvať aj miliardy rokov. YouTube kanál Alltime 10s sa však pozrel na niekoľko z nich, ktoré sa odohrajú počas našich životov.

Supernova

Keď sa hviezde, väčšej ako Slnko, minie palivo, ktoré poháňa jadrové reakcie v jej útrobách, zrúti sa do seba a exploduje. Táto udalosť sa nazýva supernova a v našej galaxii nastáva približne dvakrát za sto rokov. Preto vedci veria, že jedna z týchto fenomenálnych vesmírnych explózií sa udeje už čoskoro. Predpokladá sa, že supernova, viditeľná zo Zeme by sa mohla objaviť v nasledujúcich 50 rokoch. Existuje 20% šanca, že by ste túto supernovu mohli pozorovať aj voľným okom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Posledná supernova, ktorú vedci mohli pozorovať pred tridsiatimi rokmi, explodovala silou 100-miliónov Sĺnk. Odohrala sa v roku 1987 a preto sa nazýva aj Supernova 1987A. Táto supernova sa zaradila medzi najjasnejšie explodujúce hviezdy za posledných 400 rokov.

Venuša zablokuje Jupiter

Inak sa tento jav nazýva aj okultácia. Ide o situáciu, kedy jedno teleso prejde popred druhé, čím zablokuje svetlo, ktoré daný objekt vyžaruje. Naposledy prešli Venuša a Jupiter popred seba pred takmer 200 rokmi, v roku 1818. Táto udalosť sa zopakuje znova, v roku 2065. Venuša prejde priamo popred Jupiter a dokopy vytvoria jednu jasnú hviezdu, ktorú bude možno vidieť nízko na oblohe, počas úsvitu. Udalosť bude možné pozorovať jedine teleskopmi.

Zarovnanie planét

Šanca, že sa všetky planéty dostanú do jednej roviny je veľmi malá. Najbližšie sa k tomu planéty dostanú až v roku 2462. V tej dobe nebude nikto z nás už nažive, avšak vedci predpokladajú, že v roku 2040 nastane planetárne zarovnanie medzi planétami Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn.

Supermesiac

V novembri 2016 sa pozorovatelia mohli tešiť zo vzácnej kozmickej udalosti. Mesiac na našej oblohe bol o 14% väčší, než je tomu obyčajne. Čaká nás však ešte vzácnejšie divadlo. Ďalší supermesiac nastane v roku 2052 a bude to zážitok, ktorý sa udeje len raz za život. Mesiac bude od Zeme len 140-tisíc km.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close