Spravodajstvo

Pozrite sa čo robíme keď padnú stránky ako Facebook, Youtube či Google. PS: profitujú z toho ako spravodajské stránky tak aj porno stránky

Nie je žiadnym tajomstvom, že sociálne siete ako Facebook, Youtube a ďalšie majú dnes na trhu viac menej monopolné postavenie. Rovnako to je aj vo svete vyhľadávačov, kde zas dominuje Google. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým čo robíme keď tieto stránky nefungujú? Nižšie si môžete pozrieť niekoľko grafov, ktoré zachytávajú výpadky spomínaných služieb a naše správanie v danom čase.

Keď padne Facebook navštevujeme spravodajské webstránky

Nie tak dávno som čítal štúdiu, ktorá hovorila o tom, že len 1% percento používateľov využíva Facebook aktívne – na komentovanie obsahu. Ostatní sú len „pozorovateľmi“. Nuž, ale rozmýšľali ste nad tým čo sa deje keď má Facebook výpadok? Vo veľkom presedlávame na iné webstránky, konkrétne na spravodajské weby, ktorým v čase výpadku rastie raketovo návštevnosť – priama návštevnosť webstránok rastie o 11% pričom v prípade návštevnosti prostredníctvom mobilných aplikácií je nárast ešte citeľnejší – 22%. Analýza nižšie bola robená na viac ako 4000 spravodajských weboch počas 3. augusta 2018 kedy mal Facebook výpadok približne 45 minút.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
co robime ked padne facebook
Zdroj: via Wired.com

Čierna hodina Youtubeu

Ani video server Youtube sa nedokáže vyhnúť nechceným výpadkom. 16. októbra 2018 približne 1 hodinu a 30 minút boli servery Youtube nedostupné. Vo výsledku sa obdobným stránkam zvýšila návštevnosť o 28% pričom ďalší 9% ľudí začalo vyhľadávať to čo sa stalo s Youtubeom.

co robime ked padne youtube
Zdroj: via Wired.com

Čerešničkou na torte je, že počas výpadku serverov Youtube mnoho ľudí presedlalo na „šteklivejšie“ videá. Napríklad serveru Pornhub sa počas výpadku zvýšila návštevnosť ich serveru o 21%. Nižšie si môžete pozrieť ako sa počas výsledku líšia vyhľadávania kľúčových slov na stránke Pornhub oproti „normálu“.

co robime ked padne youtube_2 pornhub vyhladavania
Zdroj: via Wired.com

Keď spadne Google tak internet je výrazne „chudobnejší“

Výpadku sa nevyhol ani najväčší vyhľadávací server na svete – Google. Používame ho hádam každý. Viete si však predstaviť internet bez tejto služby? V roku 2013 po dobu 5 minút služba Google vrátane Gmailu a Google docs bola nedostupná. Za dôsledok to malo, že celosvetová návštevnosť webstránok poklesla o 40%.

co robime ked padne google
Zdroj: via Wired.com

Zdroj: Wired.com

, úvodný obrázok: vlastný
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close