POZOR: Starý známy e-mailový útok, v ktorom útočník hovorí, že vás natočil pri sledovaní šteklivých videí, je opäť aktívny!

Najlepšie čo môžete spraviť, je na e-mail nereagovať.

Pozor_podvodny e-mail
Zdroj: Vosveteit.sk

Vynaliezavosť hackerov a rôznych podvodníkov nemá konca. V priebehu posledných týždňov neubehol poriadne ani jeden deň, aby sme sa nestretli s pokusom o podvod. Napríklad sme informovali o podvodných aplikáciách, ktoré sa schovávali za známymi finančnými aplikáciami, alebo o VISHINGU, kedy drzosť podvodníkov prerástla až do toho, že volali ľuďom s cieľom, aby získali platobné informácie z bankových kariet.

Starý známy útok je opäť aktívnym

Približne rok dozadu e-mailové schránky mnohých Slovákov boli zahlcovanými správami, v ktorých útočník tvrdil, že vás natočil počas sledovania šteklivých videí. Útočník od obete požadoval, aby zaplatil nemalý poplatok za to, aby video nebolo publikované.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie opäť používatelia vo zvýšenej miere hlásia obdobný e-mail, ktorý je najnovšie odosielaný z rôznych e-mailových adries. Ide napríklad o adresy ako ustkovan[@]folkart.cz, „marcos[69]@globtelnet.sk“, krejlad[@]4seznam.cz a ďalšie. Rovnako treba dodať, že v mnohých prípadoch ide o aktívne domény firiem, či iných organizácií, ktoré pravdepodobne ani netušia, že sa stali obeťou hackerov. Zároveň e-mailové správy, hoci možno bádať v nich pravopisné hrúbky, tak aj napriek tomu, sú napísané vcelku dobrou Slovenčinou.

Modus operandi je rovnakým, ako tomu bolo rok dozadu. Útočník píše, že má prístup k vášmu zariadeniu a sledoval vás niekoľko mesiacov. Okrem toho, že má prístup do vášho počítača, tak zároveň hovorí, že vás má natočeného aj v chúlostivej situácii a ak nechcete, aby video bolo publikované, tak požaduje výkupné. To má byť vo výške 1 500€ a má byť uhradené prostredníctvom digitálnych mien.

„Vytvoril som videoklip odhaľujúci spôsob, akým sa so sebou hráte v ľavej časti obrazovky, zatiaľ čo pravá časť ukazuje porno video, ktoré ste pozerali v tom istom čase Pár klikov mojou myškou postačí na preposlanie tohto videa všetkým vašim kontaktom na zozname a priateľom na sociálnych médiách. Budete prekvapený, ak zistíte, že to môžem dokonca nahrať na online platformy pre verejný prístup. Dobrá správa je, že môžete stále zamedziť tomu, aby sa to stalo: Všetko, čo potrebujete je previesť 1500€ v ekvivalente bitcoinu do mojej BTC peňaženky“ píše sa v podvodnej správe.

V e-mailovej správe sa ďalej píše, že na to, aby ste spravili transakciu, tak máte 48-hodín. Následne, ak tak neurobíte, tak útočník publikuje video.

podvodny e-mail_hackari
Zdroj: Vosveteit

Na tento typ e-mailových správ nereagujte

Na tento typ e-mailových správ je najlepšie nereagovať. Ide o takzvaný typ útoku „Phishing“, ktorého podstata je tvorená rozoslaním veľkého množstva podvodných správ a následne útočník čaká, kto sa chytí. Od toho je odvodený názov „Phishing“, teda rybárčenie.  Vo väčšine prípadov ide však o neškodné e-mailové správy, ktorých obsah je vymyslený a okorenený, aby vzbudil dojem, že nemáte iné východisko, ako je zaplatiť.

Rovnako treba dodať, že aj v prípade ak by existovalo video, o ktorom útočník tvrdí, že existuje, tak tým, že zaplatíte, nemáte reálnu páku na to, aby ho nenávratne zmazal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre