Poznáte geocaching? S touto aplikáciou premeníte nudnú prechádzku na zábavu

Geocaching je outdoorová aktivita, ktorá spočíva v hľadaní skrytých boxov. Pomocou tejto aplikácie premeníte všednú prechádzku v zábavu.

Geocaching_aplikacia_recenzia.titulka
Zdroj: StoryTime Studio / shutterstock.com a Wirestock Creators / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Nie každý má rád prechádzky v prírode, no aplikácia Geocaching dokáže tieto výlety premeniť v dobrodružstvo. Predtým ale, ako sa dostaneme k samotnej aplikácii, je dôležité pochopiť, čo presne geocaching je. Geocaching je outdoorová aktivita, ktorá spočíva v hľadaní skrytých boxov, ktoré sa volajú kešky a to za pomoci GPS súradníc.

Rovnomenná aplikácia je zároveň aj tou najrozšírenejšou a teší sa veľkej obľube. Na jednej strane stojí široká skupina ľudí, ktorá vytvára tieto kešky a schováva ich, a na druhej strane sú ľudia, ktorí ich hľadajú. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, no nie je to celkom tak. Tieto kešky majú často mierne odlišný vzhľad a sú dobre schovanými a to až tak, že niekedy vám ani jej GPS súradnice nepomôžu, aby ste ju našli. Ale o to je to väčšia zábava, keď musíte potrápiť mozgové závity, aby ste ju odhalili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Geocaching®
Geocaching®
Developer: Groundspeak Inc.
Price: Free

Z chaty sme sa rovno vybrali hľadať kešku

Najlepšie ale na tom je, že tieto kešky môžete hľadať prakticky kdekoľvek, presvedčili sme sa o tom aj my, keď sme boli vo Ville Liptovska Mara, kde sme si okrem iného uplatnili aj rekreačný poukaz, aby sme ušetrili na ubytovaní. Potom, ako sme mali už dosť opekania a obdivovania výhľadov naokolo z pohodla záhrady, tak sme sa vybrali na výlet.

Následne, ako sme sa vybrali na túru, tak sme zapli aplikáciu Geocaching, aby sme nešli „len tak“ a chceli sme dať výletu zmysel. A vedzte, že to bolo dobré rozhodnutie. Aplikácia nám dala cieľ cesty, ktorým bola Čerenová skala, z ktorej bol prekrásny výhľad do celého údolia. Výlet na Červenovú skalu sme si vybrali zo širokej palety možností naokolo, a to hlavne kvôli popisu, ktorý bol prítomný v aplikácii. Tu musím vyzdvihnúť, že popisky jednotlivých lokalít sú v rozhraní aplikácie rozpracované pomerne obsiahlo a vždy viete mať cca predstavu o tom, kam idete a čo tam nájdete. Okrem iného pri popiskoch vidíte aj náročnosť výstupu a terénu.

Čo sa mi ale na aplikácii až tak nepáčilo bolo, že nás navigovala len „priamka“, ktorá indikovala, či sa približujeme alebo nie a to vzdušnou čiarou. No našťastie, Slovensko má jedno z najlepších značení turistických chodníkov, a preto sme sa do cieľa dostali bez väčších problémov. Vďaka aplikácii sme sa ale mohli potešiť výhľadmi na okolie, ktoré by sme inak nevideli a rovnako sme mohli vidieť aj ďalšie krásy prírody či historické pamiatky. Samozrejme, prešli sme sa aj cez pomerne hustý oku lahodiaci les ako aj do strmého kopca, to ale patrí k tomu, keď sa chceme pokochať výhľadom.

Ako sme sa ale približovali k cieľu, tak sme sa čoraz viac tešili na výhľad, ktorý uvidíme zo skaly nižšie, kam nás navigovala aplikácia.

Liptovská Anna cervenova skala_5
Zdroj: Vosveteit.sk

A hoci bol výstup pomerne náročný, tak za odhodlanosť, kam nás aplikácia viedla, sme boli patrične aj odmenení. Z Červenovej skaly sme mali na dlani krásu celého údolia vrátane Liptovskej Mary. Veď posúďte nižšie sami.

Vráťme sa ale späť k aplikácii. Ako sme sa vyštverali na vrchol skaly, tak začala tá najväčšia zábava. Aplikácia, hoci máte GPS súradnice kešky, tak vás nenaviguje presne na centimeter, kde ju nájdete, ale do okruhu približne 10 až 15 metrov. V horách ale nie vždy zároveň funguje GPS dokonalo a preto plocha, kde sme hľadali kešku, bola o niečo väčšia. Neskôr sme sa pozreli na nápovedu, lebo sme ju nevedeli nájsť.

Geocaching_aplikacia_napoveda.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne sme podľa nápovedy začali hľadať v kríkoch naokolo nás a prevracali sme jeden kameň za druhým. Bola to celkom náročná úloha, no po približne 15 minútach, sa nám to nakoniec podarilo, našli sme ju! 

Liptovská Anna cervenova skala_vyhlad_geogaching
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, ako to býva zvykom, tak keška bola pod posledným kameňom. Nevadí. Následne sme sa podpísali, že sme tam boli. V aplikácii sme rovnako poznačili, že sme ju našli a podelili sa o úlovok aj s ďalšími používateľmi. Potom sme sa vybrali na Liptovskú Maru, ktorá bola len na skok, okrem okúpania sa, sme sa znova pustili do hľadania ďalších kešiek.

Ak by vám inak nápoveda nepomohla, tak sa môžete na karte Aktivita pozrieť na komentáre a fotografie ostatných používateľov, podľa ktorých viete kešku dohľadať.

Geocaching_aplikacia_komentare pouzivatelov.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem iného treba povedať, že môžete hľadať aj náročnejšie typy kešiek, kedy musíte hľadať indície na viacerých miestach, aby ste ju našli. Sú ale aj také, kde potrápite svoje mozgové závity. Budete musieť napríklad vyriešiť nejaký rébus alebo niečo podobné. V každom prípade, máte na výber z viacerých typov kešiek a na svoje si príde každý.

Pevne veríme, že tip na aplikáciu vás oslovil, a že v priebehu najbližšieho víkendu, vás uvidíme hľadať kešky.


Článok vznikol v spolupráci s ubytovaním Villa Liptovska Mara.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre