Používate aplikácie pre čistenie vášho smartfónu? Dokážu priniesť viac problémov ako úžitku!

Aplikácie pre čistenie pamäte zariadenia nám v skutočnosti viac uškodia ako pomôžu. Môže sa stať, že naše zariadenie bude ešte pomalšie.

čistenie smartfónu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie pre čistenie smartfónu sa častokrát nachádzajú priamo v predinštalovanom balíku, teda tzv. bloatware. Treba však uviesť, že častokrát si ich sťahujeme i do našich zariadení. Bohužiaľ, tieto aplikácie sú v najlepšom prípade zbytočné a v najhoršom prípade škodlivé. Mnohí používatelia smartfónov ich využívajú na dennom poriadku, pritom vôbec nevedia, že im takáto aplikácia môže zariadenie ešte spomaliť. Ako teda tieto aplikácie fungujú a prečo by sme ich zo smartfónu mali odstrániť alebo aspoň ich nevyužívať? A sú nejaké výhody takýchto aplikácií?

Aké problémy so sebou prinášajú aplikácie pre čistenie smartfónu?

I keď by sa mohlo zdať, že aplikácie pre čistenie smartfónu sú úplne v poriadku, nie je tomu tak. Problémom s takouto aplikáciou je najmä to, že spomaľuje náš smartfón. Áno, aj takáto aplikácia je len aplikáciou a zaberá pamäť RAM. Navyše aplikácia pre čistenie smartfónu funguje na princípe vymazávania súborov cache. Tie sa však budú opätovne vytvárať, čím spomaľujeme náš smartfón a pridávame mu prácu navyše. Okrem iného mnohé aplikácie tohto typu častokrát sľubujú i analýzu využívania batérie telefónu za účelom, aby hibernovali spustené aplikácie s cieľom šetrenia energie. Akákoľvek aplikácia, ktorá sa pokúša analyzovať stav batérie vášho telefónu, udrží centrálnu procesorovú jednotku (CPU) v bdelom stave a použije ďalšiu batériu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o užitočnú funkciu. Opak je však pravdou. Dôvodom je, že Android touto funkciou už dávno disponuje. Ide konkrétne o funkcie „Doze“, ktorá sa stará o to, aby aplikácie s ktorými nepracujeme, prešli do režimu spánku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto aplikácie pre čistenie zariadení tiež často prichádzajú s množstvom reklám. Tie tiež vytvárajú odpadkové súbory, ktoré opäť len spomaľujú náš smartfón. Naše zariadenie sa vie vyčistiť i bez dodatočnej aplikácie a nepotrebujeme k tomu žiadny Clean Master či obdobnú aplikáciu. V konečnom dôsledku sú dnešné smartfóny už dostatočne rýchle a pri veľkosti pamäte RAM na úrovni 6GB či dokonca vyšších hodnotách už dnes nepotrebujeme naše zariadenie zrýchľovať. Všetky procesy si totiž vie spravovať i sám natoľko, aby fungoval správne.

Prečo nie je takáto aplikácia vôbec efektívna?

Aplikácia pre čistenie pamäte je efektívna len vo chvíli, kedy má náš smartfón menej ako 1GB pamäte RAM. V ostatných prípadoch ide len o ďalšiu zbytočnú aplikáciu v našom smartfóne. Navyše sa s verziou Android 4.4 pridal do smartfónov i tzv. task manager, ktorý spravuje procesy v smartfóne. Ten koriguje situáciu v našom zariadení a nie je potrebné ho dopĺňať ešte ďalšou aplikáciou. Vo väčšine prípadoch ide vo všeobecnosti o aplikácie, ktoré len kopírujú funkcie Androidu.

Aplikácie pre čistenie smartfónov však so sebou prinášajú viacero funkcií. Niektoré sľubujú rýchlejšie nabíjanie, čo vôbec nie je pravda. K rýchlejšiemu nabíjaniu sa vieme dostať len s použitím kvalitnej nabíjačky, vždy však v rámci podporovanej rýchlosti nabíjania smartfónu. Tieto aplikácie tiež nefungujú ako antivírusy, ochrana smartfónu sa nachádza priamo v našom systéme. Niektoré aplikácie tiež ponúkajú funkcie zálohovania súborov. Sú však oveľa lepšie a efektívnejšie spôsoby, ako súbory zálohovať, ako napríklad prostredníctvom Google Disku.

V prípade, ak sa vám zdá z času na čas vaše zariadenie pomalé, tak sa odporúča ho reštartovať. Dôvodom je, že týmto procesom naštartujete všetky procesy na novo a prečistite i RAM pamäť. Hoci Android zariadenia majú skvelú správu RAM pamäte, tak pravdou je, že systém ju nie je nikdy schopný kompletne vyčistiť a to ani aplikácie tretích strán.

Využívate vo svojom smartfóne aplikáciu pre čistenie pamäte a optimalizáciu zariadenia? A vedeli ste o tom, že vám vlastne nijako nepomáha? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre