Spravodajstvo

Podmorské internetové káble neprežijú úplne všetko. Preseknutý kábel pred pár dňami odstavil od internetu niekoľko afrických krajín

Väčšina z nás považuje internet za bežnú súčasť nášho života. Taktiež si ale neuvedomujeme, aké náročné je prepojenie všetkých častí sveta, či už pomocou obrovských medzikontinentálnych káblov alebo bezdrôtovo satelitmi. Hlavnú sieť tvoria práve káblové prepojenia, medzi kontinentmi a krajinami, ktoré ale nie je nesmrteľné. Jeho latencia je naozaj nízka a prenosové rýchlosti sú taktiež o čosi vyššie, ako v prípade satelitného pripojenia. A čo myslíme pod pojmom nesmrteľné? Káble v moriach a oceánoch sú naozaj dobre zabezpečené, no neprežijú úplne všetko. Takáto situácia nastala len pred niekoľkými dňami v Atlantickom oceáne. Preseknutý kábel odstavil od internetu takmer všetky krajiny Západnej Afriky.

Príčina poruchy je zatiaľ neznáma

30. marca zostalo bez internetu niekoľko krajín Západnej Afriky. Ovplyvnených bolo minimálne 11 pobrežných afrických krajín, no najviac si to odniesla Mauritánia. Tá bola kvôli preseknutému káblu odstavená od internetu až na 48 hodín. Po dvoch dňoch bolo internetové pripojenie čiastočne obnovené. Ostatné krajiny na tom boli o čosi lepšie. Niektoré začali využívať alternatívne zdroje internetového pripojenia, napríklad iné káblové pripojenia mimo hlavného káblu ACE Submarine, alebo v podobe satelitného internetového pripojenia. Príčina preseknutia zatiaľ nie je známa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

U nás sa to tak ľahko zrejme nestane

Zatiaľ čo veľká časť západného pobrežia Afriky, je na internetovú sieť pripojená prostredníctvom jedného kábla, krajiny v Európe sú na tom omnoho lepšie. Na západné pobrežie Francúzska, Portugalska, Veľkej Británie a Španielska, ide viac ako 10 hlavných podmorských káblových pripojení, ktoré zabezpečujú internetové pripojenie v celej Európe. Podobná situácia ako v Afrike tým pádom u nás ani nemôže nastať. Jediné, čo by mohlo pripojenie v Európe ohroziť, je prípadné roztrhnutie Stredoatlantického chrbátu, ktorého sa tak skoro nedočkáme.

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok: Neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close