Plánujete kúpu smartfónu? Pozrite sa, čo znamenajú jednotlivé špecifikácie, aby ste sa nepopálili pri kúpe!

Pozrite si prehľad a význam jednotlivých špecifikácií smartfónu, na ktoré by ste sa mali pozerať pred jeho kúpou

Zdroj: Youtube (808)
Zdroj: YouTube (808)

Pomaly, ale isto vstupujem do časti roka, kedy nakupujeme vo výrazne vyššej miere v porovnaní s inými časťami roka. Mnohí z nás zvažujú kúpu smartfónu, a práve preto by sme vám chceli priniesť stručný prehľad vysvetlení hlavných špecifikácií vrátane ich významu, čo znamenajú.

Displej smartfónu

Displej smartfónu je niečo, s čím pracujeme najčastejšie, a práve preto začneme práve s ním. Vo všeobecnosti sa môžeme stretnúť s pojmami ako IPS LCD, OLED, AMOLED, či Super AMOLED. Pre jednoduchosť vysvetlenie rozdielov rozdelíme displeje do dvoch veľkých skupín IPS LCD a OLED (pozn. redakcie: AMOLED displej je nadstavbou OLED displejov. Princíp zobrazovacej technológia je však rovnakým. Po kliknutí na odkaz si budete môcť pozrieť podrobné rozdiely medzi jednotlivými typmi technológie).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hlavným rozdielom medzi IPS LCD displejmi a OLED je v tom, že používajú inú technológiu na zobrazovanie obsahu na displeji smartfónu. LCD je skratkou pre „Liquid Crystal Display“ a ide o technológiu, ktorá využíva „tekuté kryštály“. Ich hlavnou výhodou je, že majú široké pozorovacie uhly bez toho, aby sa menila farba obrazu. IPS displeje sú zároveň schopné zachovať stálu sýtosť farieb a kontrast a z pohľadu životnosti sa dožívajú dlhšej doby. Vo všeobecnosti môžeme však IPS LCD displeje charakterizovať ako displeje s aktívnym podsvietením všetkých pixelov. Čo to v praxi znamená? Že pri zobrazovaní obsahu na displeji sú podsvietené súčasne všetky displeje a to aj v prípadoch, kedy to nie je žiadúce. Dobrým príkladom je funkcia Always-on, ktorá je charakteristickou pri zobrazovaní notifikácií na uzamknutej obrazovke displeja. Preto napríklad tento typ displejov nepodporuje túto funkciu, lebo by to bolo energeticky neefektívné.  

Samsung Galaxy A41_always on displa
Zdroj: Vosveteit.sk

OLED zas znamená „organická svetelná dióda“. Táto technológia sa však na rozdiel od IPS LCD sústreďuje na koncepciu individuálneho podsvietenia pixelov. Čo to znamená? Že nepodsviecuje všetky pixely, ak to nie je nevyhnutné. Zároveň ak sa na obraze zobrazuje čierna, tak tie pixely sú vypnutými. Hlavnou výhodou tohto typu displeja teda je menšia energetická náročnosť a zároveň podporuje dodatočné funkcie, akým je napríklad vyššie spomínaná funkcia Always-on. Zároveň farby bývajú o niečo živšími v porovnaní s IPS LCD displejmi. Tu však treba dodať, že to nemusí byť vždy pravidlom. Dobrým príkladom je smartfón Mi 10T, ktorý disponuje jedným z najlepších IPS displejov, ktoré v mnohých oblastiach prekonávajú slabšie AMOLED displeje.

Kamera smartfónu

Kamera smartfónu je čoraz dôležitejším aspektom pri výbere nového zariadenia. Mnohí si však mylne myslia, že viac megapixelov automaticky znamená lepšia kamera, opak môže byť dokonca pravdou.

„Zvyšovanie počtu megapixelov nie je správne. Viac megapixelov nie je v tomto prípade riešenie, ale skôr ďalšia prekážka. V skutočnosti, čím vyššie je rozlíšenie snímača, tým menšie sú jednotlivé pixely.  Preto je ťažšie ich primerane osvetľovať.“ povedal ešte v auguste 2019 generálny riaditeľ spoločnosti Zeiss.

Odbočíme tentokrát od pixelov a  povedzme si dačo o ostatných špecifikáciách čo znamenajú. Jedným z hlavných ukazovateľov kvality obrazu je spôsob stabilizácie obrazu. Vo všeobecnosti sa najčastejšie spomína OIS – optická stabilizácia obrazu a EIS – elektronická optimalizácia obrazu. V prvom prípade dochádza k fyzickému pohybu šošovky s rovinou obrazu. V druhom prípade dochádza ku stabilizácii obrazu na základe softwaru. Ako už asi tušíte, tak kvalitnejšou formou stabilizácie je OIS. Nevýhodou však je, že je  z pravidla drahšou.

kamera v smartfone
Zdroj: Youtube (gizmochina)

Ďalším aspektom, na ktorý sa častokrát zabúda je clona kamery (označuje sa ako f/1,8, f/1,7 a podobne). Čo to však v praxi znamená? Clonu môžeme charakterizovať ako otvor premenlivej veľkosti, ktorý slúži  na regulovanie množstva dopadajúceho svetla na objektív kamery. Všetky clony majú svoju minimálnu a maximálnu hodnotu pričom platí, že čím je to to rozpätie väčšie, tak tým sa dá lepšie regulovať dopadajúce svetlo na objektív. Zároveň platí, že čím je toto číslo menšie, tak tým je otvor väčší (pozn. redakcie: čo je lepšie).

Netreba ešte zabúdať na veľkosť snímača kamery, kde platí, že čím je plocha väčšou, tak tým to je lepšie. Dôvodom je, že pod pojmom veľkosti snímača si môžete predstaviť akúsi zbernú plochu, ktorá ak je väčšou, tak je schopnejšou zachytiť viac informácií.

Mobilný procesor

Čo je to mobilný procesor? Ide o otázku, na ktorú existuje jednoduchá odpoveď. Ide o „mozog“ smartfónu, ktorý riadi zariadenie. Nie je však každý procesor rovnaký pričom platí, že nie vždy je procesor s viac jadrami výkonnejší. Začnime však pekne po poriadku.

Jedným z kľúčových pojmov v spojitosti s procesormi je frekvencia. Vo svojej podstate ide počet inštrukcií, ktoré je procesor schopný spracovať za 1 sekundu. Napríklad, ak máme procesor s taktom 1GHz, tak je schopný spracovať 1-miliardu inštrukcií za 1 sekundu. Aby to však nebolo tak jednoduché, tak to nie je len o frekvencii.

Dôležitým aspektom je ďalej počet jadier. Mnohí si však mylne myslia, že ak je napríklad 8-jadrový procesor, tak má 8-rovnakých jadier. Väčšinou niektoré z nich pracujú na vyššej frekvencii a iné zas na nižšej, pričom môžu byť prispôsobené pre rôzne úlohy. Dôvodom týchto rozdielov je lepší manažment energie vrátane koordinácie práce.

Asi najdôležitejším faktorom je však výrobný proces, ktorý sa označuje ako „nm“, teda nanometer. Procesory sa vo všeobecnosti skladajú z miliónov tranzistorov. Tu platí, že čím je táto hodnota menšou, tak tým sa viac tranzistorov zmestí na plochu procesora. V praxi to znamená, že sú schopné efektívnejšie medzi sebou komunikovať, čím dochádza napríklad k úspore energie.

tranzistory cpu-564784_1280.jpg
Zdroj: Pixabay.com (blickpixel) / ilustračný obrázok

Vo všeobecnosti však platí, že ak sú tranzistory hustejšie k sebe usporiadané, tak tým je mobilný procesor vo všeobecnosti výkonnejším a energeticky usporenejším. Odporúčame vám sa preto pozerať po zariadeniach s hodnotou 8 nm a nižšou. 

RAM pamäť a úložný priestor

Ďalšie aspekty, na ktoré by ste mali pozerať pri výbere smartfónu, sú RAM pamäť a úložný priestor. Začnime RAM pamäťou. RAM je skratka pre „Random Access Memory“. Ide o krátkodobú pamäť, kde sa ukladajú dáta práve aktívnych aplikácií. Môžeme tieto údaje tiež charakterizovať ako údaje, s ktorými systém musí v danom momente aktívne pracovať. V tom najjednoduchšom slova zmysle platí, že čím viac RAM pamäte máte, tak tým viac aplikácií môžete mať spustených v jednom momente. Zároveň treba povedať, že v súčasnosti je 4GB RAM minimom, od ktorého by sme sa posúvali vyššie, aspoň ku hodnote 6GB a viac. Dôvodom je, že aplikácie majú čoraz väčšie nároky na chod vrátane „starších“ aplikácií, ktoré sú priebežne aktualizovanými ich vývojármi.

UFS 3.0 vs UFS 2.0
Zdroj: Vosveteit.sk, flickr.com, dlpng.com

Prejdime teraz k úložnému priestoru, kde paradoxne nebudeme hovoriť o kapacite, ale o type pamäťového modulu. Aktuálne najfrekventovanejším typom modulu je UFS 2.0, prípadne ešte 2.1. V súčasnosti stále zabehanejším štandardom je už však typ pamäte UFS 3.0. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte klasický HDD disk a SSD disk. Odhliadnuc od použitia technológie, najväčší rozdiel je v rýchlosť čítania a zápisu dát. Inými slovami, ako rýchlo sa vám otvorí obrázok, aplikácia a podobne. Už asi ako tušíte, tak čím je UFS hodnota vyššia, tak tým ide o novšiu technológiu, s ktorou sa spája aj rýchlejší spôsob práce s dátami. Odporúčame vám pozerať sa minimálne po zariadeniach s UFS 2.1.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre