Phubbing robíte pravdepodobne i vy. Tento sociálny fenomén vám môže zničiť vzťah s vašou polovičkou

Takzvaný phubbing je dnes všade okolo nás a možno ho nevedomky robíte aj vy.

Phubbing
Zdroj: BearFotos / shutterstock.com

Už sa vám niekedy stalo, že si niekto uprostred konverzácie vytiahol mobil a začal odpisovať ľuďom na sociálnych sieťach? Ide o fenomén, ktorý sa nazýva „phubbing“ (pozn. redakcie: Phone Snubbing) a stáva sa čoraz rozšírenejším fenoménom.

Stačí sa pozrieť okolo nás a vidíme, že ľudia častokrát trávia čas doslova prilepení o svoje smartfóny. Digitálna doba nám umožňuje prakticky kedykoľvek napísať osobe na druhom konci sveta a rozprávať sa s ňou. Sociológovia po celom svete vnímajú dopady technológie na človeka, či už pozitívne alebo negatívne. Byť v neustálom kontakte s ľuďmi cez smartfón môže niekomu pomôcť cítiť sa menej osamelo, no na druhú stranu to môže spôsobovať problém nadviazať s niekým kontakt priamo, vysvetľujú vedci v tlačovej správe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnohí sa k phubbingu stavajú negatívne a niet sa čomu čudovať. Ak niekto uprostred rozhovoru vytiahne smartfón a začne odpisovať svojim známym, v skutočnosti tým dáva najavo, že ľudia na druhej strane obrazovky sú dôležitejší ako osoba, ktorá práve s vami trávi čas. Phubbing však nie je len o komunikácii s druhou osobou. Pod týmto pojmom sa ukrýva prakticky každá činnosť, ktorú môžete na smartfóne robiť, od odpisovania na e-maily až po pozeranie sociálnych sietí.

Samozrejme, že sú zas situácie, kedy sa tomu nevyhneme. Možno vám uprostred plánovaného večera s priateľmi zavolajú rodičia. Ako iste vieme, vo väčšine prípadov nejde vôbec o situáciu, ktorú by bolo treba riešiť okamžite, no zároveň sa ani nepatrí nezdvihnúť osobe, ktorá vás celý život vychovávala. V takom prípade mnohí považujú za sociálne akceptovateľné na chvíľu odvrátiť našu pozornosť.

Ako sme už naznačili, phubbing je sociálny fenomén, ktorý sa objavil vstupom do digitálnej doby. Niekedy ho vieme prepáčiť, niekedy nie, no určite je to niečo, čo ovplyvňuje nielen nás, ale aj ľudí okolo nás.

Ako vplýva phubbing na manželstvo?

Výskumníci z univerzity Niğde Ömer Halisdemir v rámci novej štúdie skúmali, aký môže mať phubbing dopad na manželstvo. Vytvorili dotazníky, v ktorých sa dobrovoľníkov pýtali na to ako si pocit blízkosti v manželstve spájajú s používaním telefónu. Na dotazník reagovalo 712 párov s priemerným vekom 37 rokov. Zo štúdie vyplynulo, že ľudia ktorí v manželskom zväzku pozorovali viac phubbingu, pociťovali menší pocit spokojnosti s manželstvom.

„Výsledky našej štúdie dávajú logicky zmysel. Ľudia nie sú spokojní, ak ich niekto ignoruje,“ tvrdia autori výskumu.

V práci sa nezameriavali na to, či menej šťastná strana má väčšiu tendenciu venovať sa viac smartfónu ako svojej polovičke. Na záver však dodávajú, že riešenie tohto problému je jednoduché. Celkovo by mali manželské páry častejšie odkladať mobil stranou a venovať sa jeden druhému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre