SpravodajstvoVeda a výskum

Opaľovacie krémy nás síce chránia pred slnečným žiarením, no ich vedľajšie účinky sú naozaj znepokojivé

Výsledky štúdie amerického úradu pre potraviny a liečivá sú v súvislosti s používaním opaľovacích krémov znepokojujúce. Naštúdiu upozorňuje portál businessinsider.de.

Opaľovacie krémy zvyšujú objem škodlivých látok v organizme

Ich používanie spôsobuje, že chemikálie v krvnom riečisku stúpajú na alarmujúcu úroveň, ktorá bola vysoko nad stanovenou prahovou hodnotou. Štúdia bola publikovaná v časopise JAMA a zahŕňala 24 dospelých dobrovoľníkov, ktorí si aplikovali rôzne opaľovacie krémy štyrikrát denne na 75% svojho tela. Každému jedincovi bolo odobratých 30 vzoriek krvi počas jedného týždňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
opalovaci krem sunblock-1461397_960_720 (1)
Zdroj: Pixabay.com

Cieľom bolo zistiť, či chemikálie obsiahnuté v opaľovacom kréme môžu byť absorbované kožou. Opaľovacie krémy dramaticky zvýšili hladiny oxybenzónu, avobenzónu a octocrylénu v krvnom obehu. Tieto chemikálie sa používajú na ochranu proti slnečnému žiareniu a prostredníctvom nich sa slnečné lúče absorbujú a premieňajú na teplo.

Výskumní pracovníci našli chemický oxybenzón v krvi, moči, plodovej vode a dokonca aj v materskom mlieku. Podľa dermatológa Kanade Shinkai z Univerzity v Kalifornii existujú určité dôvody na obavy, avšak nie je možné sa vzdať opaľovacích krémov, nakoľko je riziko slnečných lúčov stále vyššie ako riziko chemických látok obsiahnutých v opaľovacích krémoch.

Máme aj iné možnosti ako sa chrániť pred slnečným žiarením? Áno

Skvelou alternatívou sú minerálne opaľovacie krémy, ktoré môžu byť použité namiesto tých chemických. Minerálne opaľovacie krémy sú založené na oxide zinočnatom a oxide titaničitom a ich hlavnou prednosťou je fakt, že odrážajú slnečné svetlo namiesto toho, aby ho absorbovali.

Zdroj: businessinsider.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close