O krok bližšie k augmentovanej realite: Vedci ukazujú, ako by sme ju mohli zmestiť aj do bežných okuliarov.

Augmentovaná alebo virtuálna realita si vyžaduje veľké a nepraktické headsety. Nový výskum ukazuje, ako ich vieme zmenšiť.

chytre okuliare
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0)

Výskumníci z Princeton University vedia, ako by mohla vyzerať budúcnosť. Vo svojej novej práce predstavili nový druh displeja, ktorý sa nachádza o krok bližšie k mixovaniu reality a virtuálnych prvkov.  

V rámci práce sa im podarilo navrhnúť okuliare zobrazujúce holografické obrázky s vysokým rozlíšením. Ako autori vysvetľujú, holografické obrazy majú hĺbku, zatiaľ čo štandardné monitory nám ukazujú simuláciu hĺbky na 2D obrazovke. ľudské oko vidí trojrozmerne, čo znamená, že holografy by sa mohli prirodzene integrovať do nášho každodenného sveta.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci s touto myšlienkou navrhli displej pre virtuálnu a augmentovanú realitu, ktorý má potenciál priniesť nám o niečo viac prirodzený zážitok. Vysvetľujú, že v rámci tohto displeja môžete pohybovať hlavou ako chcete a pritom nestratíte holografické obrazy z dohľadu.  

“Ak by ste niečo také chceli dosiahnuť na normálnom monitore, potrebovali by ste sedieť priamo pred filmovým plátnom. S použitím nášho zariadenia sa zároveň nemusíte obávať, že by ste potrebovali nosiť monitory pred očami. Naše komponenty sú tak malé, že by sa zmestili do obyčajných okuliarov,” vysvetľujú vedci.  

Okuliare virtuálnej reality fungujú na základe konvenčných displejov a potrebujú veľa priestoru, preto sú také veľké. Holografia by mohla zariadenia pre augmentovanú a virtuálnu realitu oveľa menšie, tenšie a hlavne nositeľné. Táto technológia môže transformovať všetky sféry života, od spôsobu ako interagujeme s našim prostredím, cez navigáciu až k pomoci pri chirurgických zákrokoch.

K budúcnosti augmentovanej reality sa približujeme

Vedci vysvetľujú, že najväčším problémom pri výrobe ich displeja bola kvalita. Na vytvorenie obrazu používali vedci špeciálny čip. Ten až doteraz vedel vytvárať len malé a ostré obrázky alebo väčšie a rozmazané. Toto obmedzenie viedlo k tomu, že by užívateľ mal až príliš úzky uhoľ pohľadu na to, aby mohol používať augmentovanú realitu.

“Ak sa pozriete k rohu displeja, celý obraz by vám mohol zmiznúť,” vysvetľuje Nathan Matsuda, jeden z autorov výskumu.  

Výskumníci v rámci svojho výskumu vytvorili ešte jedno zariadenie, ktoré pracuje bok po boku s čipom generujúcim obraz. Ide o systém, ktorý dokáže zväčšiť obraz vytvorený holografickým čipom len s minimálnym poklesom kvality. Vedci nový komponent prirovnávajú k zahmlenému sklu.  

Hoci sa im v rámci štúdie podarilo výrazne zlepšiť kvalitu holografického obrazu, stále ostávajú prekážky, ktoré musia prekonať. Kvalita obrazu stále nie je perfektná a zatiaľ nie je praktický ani proces výroby optických elementov potrebných pre toto zariadenie. Autori štúdie vysvetľujú, že ak chceme v budúcnosti mať holografické miniatúrne okuliare pre augmentovanú alebo virtuálnu realitu, veľa technológií sa musí spojiť na to, aby zariadenie fungovalo. Veľa technológií ešte nie je na potrebnej úrovni, no podľa názoru autorov sa k týmto technológiám približujeme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre