Nová technika premení hocičo na dotykový senzor

Zdroj: yang-zhang.me

Výskumníci z Carnegie Mellon University prišli na nový spôsob, ako premeniť takmer akýkoľvek povrch na touchpad s trochou vodivej sprejovej farby. Vynález pochádza od Ph.D. študenta Yang Zhang. Systém, nazývaný Electrick, používa techniku ​​nazývanú „tomografia elektrického poľa“. Ide v podstate o malé elektródy pripojené k okrajom namaľovaného povrchu, ktoré tak dokážu zmeniť drevo, plast či sadrokartón na povrch citlivý na dotyk.

Princíp ako na dotykových obrazovkách

Electrick funguje na podobnom princípe ako dotykové obrazovky. Spolieha sa totiž na posunový efekt. Keď sa prst dotkne dotykovej plochy, odsunie trochu elektrického prúdu k zemi. Pripojením viacerých elektród k obvodu objektu alebo vodivého povlaku vedci ukázali, že sa dá lokalizovať, a kde a kedy dôjde k takému posunu. Použili na to princípy elektrónovej tomografie – malé množstvá prúdu prebiehali cez elektródy v pároch a zaznamenali akékoľvek rozdiely v napätí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vynález by sa dal použiť na zariadenia ako interaktívne steny a dokonca aj interaktívny smartfón, ktorý dokáže rozpoznať polohu prsta na zadnej strane a komunikovať s aplikáciami v telefóne. Mohol by to byť celkom užitočný vynález, ktorý poslúži na viacero účelov.

Zdroj: yang-zhang.me

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre