Spravodajstvo

Nevysvetliteľné „blikajúce“ objekty vo vesmíre lámu vedcom hlavu. Jedná sa o prvé známky mimozemskej civilizácie?

Hviezdy sa na určitý čas bez stopy vyparia, neskôr sa znova objavia na rovnakom mieste. Vedci si toto správanie zatiaľ nevedia vysvetliť.

Hviezdy umierajú buď pomalým prechodom do bielych trpaslíkov, alebo rýchlou explóziou, nazývanou supernova. Pri skúmaní nočnej oblohy však vedci natrafili na zvláštne svetlá na oblohe. Podľa najnovších správ boli pozorované na nočnej oblohe objekty ktoré vyhasnú a zakrátko sa opäť objavia na oblohe.

Vedci prišli v nedávno publikovanej štúdii k dvom teoretickým záverom. Buď sa stávame svedkami nového fyzikálneho fenoménu, alebo sa jedná o známky mimozemskej aktivity. V utorok tím projektu, zameraného na sledovanie miznúcich a znovu objavujúcich sa zdrojov svetla, publikoval svoju prvú prácu. V nej podotýka, že v rámci pokusu boli sledované svetlá na oblohe, ktoré sa datujú do roku 1950.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nájsť miznúcu hviezdu by bol veľmi vzácny objav, ktorý by si vyžadoval novú teóriu astrofyziky,“ vyjadrila sa Beatriz Villarroel, zo štokholmskej univezity.

Dnes ich už v prieskume nenájdeme. Lov na tieto objekty priniesol vyše sto prípadov zhasnutia a  znovuobjavenie za posledných 70 rokov. K mimozemskej inteligencií sa nenašli žiadne priame spojitosti, avšak túto teóriu nevylučujú.

Ak by sa jednalo o hviezdu, jediná prirodzená možnosť je, že sa jedná o takzvanú „nepodarenú“ supernovu, čo znamená, že sa hviezda tesne pred výbuchom zrútila a vytvorila čiernu dieru. Takéto prípady, ale nie sú vo vesmíre bežné.

Pri predpoklade mimozemskej civilizácie by mohli miznúce bodky znamenať nejakú formu laserovej komunikácie, či Dysonovu sféru, čo je podľa teoretikov stavba, umožňujúca ťažiť hviezdnu energiu. Oba návrhy sú hypoteticky možné, avšak zatiaľ nebol objavený žiaden dôkaz. Do budúcna plánujú preskúmať všetkých 100 záhadných objektov v nádeji, že im prinesú nové odpovede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close