SpravodajstvoVeda a výskum

Neviditeľnosť, červie diery, či odpálenie jadrových zbraní na Mesiaci: Aj toto boli projekty kontroverzného amerického vládneho programu

Americká vláda opäť zverejnila dokumenty o utajenom programe AATIP. Tentokrát ide o štúdie akoby vytrhnuté zo Sci-fi.

Americká vláda kedysi mala pokročilý program pre identifikáciu kozmických hrozieb AATIP. Tento program pracoval na výskume naozaj bizarných experimentálnych technológií, napríklad neviditeľnosti, antigravitačných zariadeniach, či červích dierach.

Jedným obzvlášť zaujímavým výskumom bolo vytvorenie tunela cez Mesiac prostredníctvom jadrových bômb, píše portál Space. O tomto projekte sa píše v nedávno zverejnených dokumentoch, ktoré majú dokopy takmer 1 600 strán. Program AATIP fungoval od roku 2007 a skončil sa v roku 2012. Verejnosť sa o ňom dozvedela päť rokov po jeho konci, kedy o jeho existencii prehovoril bývalý riaditeľ programu.

Okrem iného sa tento program spája aj s objektmi UFO a zverejnené zábery zvláštnych objektov boli až donedávna majetkom americkej vlády. K dokumentom sa dostal portál Vice na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. V dokumentoch sa rozoberajú mnohé technológie, ktoré znejú, akoby ich vytrhli priamo zo sci-fi, ale aj o nepraktickostiach, ktoré vyplývajú z používania takýchto pokročilých technológií.

Bizarné výskumy

Čo sa týka technológie neviditeľnosti vo výskume programu AATIP sa píše, že „perfektná neviditeľnosť je nemožná“. Ako dôvod uvádzajú, že si takéto zariadenie vyžaduje materiál, kde sa rýchlosť svetla rovná nekonečnu. Maskovacie zariadenia, ktoré by urobili objekt neviditeľným pre radary, či detektory pohybu, sú v dosahu súčasných technológií.

Ďalšia zvláštna správa tvrdí, že by mali Spojené štáty hľadať extrémne ľahké materiály, ktoré sú pevné ako oceľ v jadre nášho Mesiaca. Dostať sa ku nim by bolo možné odpálením tunela prostredníctvom jadrových zbraní. Spojené štáty americké tento nápad neprenasledovali a v blízkej budúcnosti ani rozhodne neplánujú. Americká vesmírna agentúra NASA totiž plánuje vyslať na povrch Mesiaca ďalších astronautov od programu Apollo.

Nielenže sa astronómovia na Mesiac vrátia, tentokrát tam plánujú aj ostať. NASA hľadá spôsoby, ako zabezpečiť na Mesiaci trvalú ľudskú posádku. Odpáliť ho jadrovými hlavicami by teda bolo v rozpore s misiou agentúry.

Hoci dokumenty poskytujú naozaj fascinujúci pohľad na to, akým „problémom“ sa program AATIP venoval, nie je jasné, či sa bizarné štúdie niekedy dostali aj mimo papier. Podľa portálu Vice sa program AATIP spoliehal na súkromnú spoločnosť Bigelow Aerospace Advanced Space Studies. Túto spoločnosť vedie Robert Bigelow, blízky priateľ senátora, ktorý zodpovedal za vytvorenie AATIP.

Nová várka odtajnených dokumentov prišla len tri týždne po žiadosti britského bulvárneho časopisu The Sun. Tento denník si vyžiadal viac ako 1 500 strán dokumentov o fenoméne UFO. V týchto spisoch sa vyšetrovalo množstvo stretov s lietajúcimi taniermi, únosov, či biologických účinkoch UFO na ľudský organizmus. Portál Vice, ktorý si novú várku dokumentov vyžiadal, len začal s ich štúdiou. Je možné, že v nasledujúcich dňoch sa objavia aj ďalšie bizarné projekty.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close