„Nekonečný Windows 10“ sa dočká svojho konca. Microsoft prezradil, kedy ukončí jeho podporu a aktívny vývoj

Microsoft prezrádza, kedy plánuje skončiť s aktívnym vývojom a podporou Windowsu 10.

Windows 10 podpora
Zdroj: Vosveteit.sk

Windows 10 bol  spoločnosťou Microsoft oficiálne uvoľnení 29. júla 2015. Spoločnosť v súvislosti s jeho predstavením zmenila paradigmu, ako bol dovtedy vnímaný Windows. Na novú verziu operačného systému sa totiž už nehladilo ako na „jednorazovú akciu“, ale ako na službu. Znamená to, že Microsoft prestal v pravidelných intervaloch uvoľňovať nové verzie OS, ktorými nahrádzal predošle verzie, ale začal Windows 10 aktualizovať a tak ho držať pri živote dlhšie.

Microsoft oznámil, kedy ukončí podporu Windowsu 10

Všetko má však svoj koniec a týka sa to aj Windowsu 10. Microsoft prostredníctvom svojich oficiálnych stránok doplnil dátum ukončenia podpory a aktívneho vývoja tejto verzie OS. Stane sa tak konkrétne 14. októbra 2025, teda približne o 4 roky. Koniec podpory sa týka verzie Home a Pro. Na tému upozorňuje portál Theverge.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môžeme tak predpokladať, že v nadchádzajúcom období dvoch až troch rokov Microsoft predstaví ďalšiu veľkú verziou Windowsu s poradovým číslom 11. Dnes však nevieme presne povedať, či a kedy sa tak stane. Pri pohľade do minulosti, Microsoft predstavil Windows 10 v roku 2015 (v roku 2014 predstavil BETA verziu), pričom koniec oficiálnej podpory Windows 8, poslednej verzii OS pred uvedením desiatky, bol naplánovaný na rok 2016. Dnes preto môžeme špekulovať, že  potenciálne uvoľnenie Windowsu 11 zo strany spoločnosti môže byť naplánované na druhú polovicu roku 2023, prípadne na prvú polovicu roku 2024. Treba však podotknúť, že tieto odhady sú dnes skôr špekuláciami, ako faktami.

V každom prípade nič to nemení na tom, že Microsoft má v pláne už 24. júna tohto roka predstaviť ďalšiu veľkú aktualizáciu Windowsu 10. Dnes hoci presne nevieme povedať, čo všetko bude obsahovať, tak Satya Nadella niekoľko dní dozadu prezradil, že pôjde o jednu z najvýznamnejších aktualizácií poslednej dekády. Ďalej hovoril o tom, že sa chystajú vytvoriť viac príležitostí pre vývojárov, ktorí hľadajú najinovatívnejšiu, novú, otvorenú platformu na vytváranie, distribúciu a monetizáciu aplikácií,

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre