AutáSpravodajstvo

Nehoda autopilota Tesly z úvodu roku, kedy to Model X napálil priamo do policajtov, má dohru

Nehoda z februára tohto roku, kedy to autopilot v automobile Model X priamo napálil do policajtov, má dohru. Tesla ide pred súd!

Automobilka Tesla sa dostáva v týchto dňoch viac pozornosti, ako by si spoločnosť priala. Dôvodom je dopravná nehoda, ktorú spôsobil autopilot. Na tému upozorňuje portál Theverge.com.

Autopilot spoločnosti Tesla má byť vínkom dopravnej nehody, ku ktorej došlo ešte vo februári tohto roka v meste Splendora. V žalobe, ktorú podali texaské orgány činné v trestnom konaní sa píše, že automobil Model X narazil do niekoľkých policajtov, keď sa nachádzali na zástavke na diaľnici Eastex v Texase. „Všetci boli ťažko zranení,“ uvádza sa v žalobe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tesla mala o nedostatkoch vedieť, ale nič nespravila, aby ich odstránili

Žalobca v rámci obvinenia tvrdí, že Tesla pri navrhovaní a tvorbe svojich produktov sa dopustila viacerých chýb, ktoré boli spoločnosti dobre známe, pričom sa k ním spoločnosť riadne nepriznala.

Žalobca ďalej dodáva, že toto nie je jediný prípad svojho druhu pričom upozorňuje na ďalších „najmenej“ 12 dopravných nehôd, ku ktorým malo dôjsť počas používania autopilota spoločnosti. Okrem iného v žalobe možno nájsť aj viacero komentárov Elona Muska, ktorý sa v minulosti vyjadroval ku viacerým nehodám a zlyhaniam systému, čo má podľa žalobcu naznačovať, že spoločnosť si bola vedomá týchto chýb a nedokázala ich opraviť. Podľa návrhov orgánov činných v trestnom v konaní, Tesla sa „úmyselne“ rozhodla tieto problémy neopraviť, a preto musí byť braná na zodpovednosť, najmä ak jej riziká a nedostatky boli známe.

„Nehorázne odmietnutie spoločnosti Tesla prijať dodatočné záruky alebo vyriešiť problémy so systémom Autopilot ukazuje na nedostatočný dohľad nad systémom Autopilot spoločnosti Tesla. Spoločnosť Tesla sa zámerne rozhodla tieto problémy neopraviť a musí niesť zodpovednosť, najmä ak mala podrobné znalosti o rizikách a nebezpečenstvách spojených so systémom Autopilot.“ píše sa v žalobe.

Čerešničkou na torte je, že orgány trestné v činnom konaní žalujú okrem iného aj majiteľa miestnej reštaurácie, kde bol vodičovi sediacemu za volantom Modelu X pred jazdou podaný alkohol. Nižšie vo videu si môžeme pripomenúť nehodu, ktorú spôsobil autopilot spoločnosti.

Mimochodom v priebehu uplynulých dní spoločnosť Tesla sprístupnila v rámci BETA programu novú verziu systému FSD, teda systému „Full Self-Driving“ väčšiemu počtu zákazníkov. Ide o pokročilejšiu verziu autopilota spoločnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close