SpravodajstvoVeda a výskum

Naše Slnko odhalilo ďalšie zo svojich tajomstiev. Vedcom sa podarilo zachytiť nový druh magnetickej explózie

Vedcom z americkej NASA sa podarilo zachytiť nový druh magnetickej explózie na povrchu Slnka, akú sme doposiaľ ešte nevideli.

Observatórium americkej NASA objavilo na Slnku druh magnetickej explózie, aký sme ešte nevideli. V pekelne horúcich častiach vrchných častiach slnečnej atmosféry sa objavila veľká „obruč“ vystrelených materiálov, ktoré začali padať späť na povrch. Predtým, než sa tam stihli dostať, narazili na dráhu magnetického poľa, čo vyústilo v iskrivú explóziu.

Vedci už v minulosti pozorovali explozívne „prasknutie“ a prehodenie magnetických dráh, proces sa nazýva magnetické prepojenie, avšak nikdy predtým sa nestalo, že by tento jav spôsobila erupcia slnečnej hmoty. Týmto pozorovaním sa potvrdila desaťročie stará teória, ktorá nám pomôže pochopiť slnečnú atmosféru. Taktiež by mohla viesť k prelomovým objavom v rámci fúzie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jedná sa o prvé pozorovanie externého spúšťača magnetického prepojenia,“ povedal vedec z indického inštitútu technológie.

Prepojenia, vyskytujúce sa na Slnku prirodzene,  potrebovali oblasť s vhodnými podmienkami. Jednalo sa o tenkú vrstvu ionizovaného plynu, ktorá slabo viedla elektrický prúd. Tento nový druh sa môže odohrávať na viacerých miestach, avšak len v prípade, že je prítomná nejaká forma erupcie, ktorá by ho spustila.

Zatiaľ čo sú magnetické polia Slnka neviditeľné, stále ovplyvňujú hmotu okolo seba, plazmu. Vedci ju pozorovali pomocou Solar Dynamics Observatory (SDO). Observatórium im umožnilo pozerať sa na vlnovú dĺžku v ktorej boli viditeľné častice, zahriate do vysokých teplôt.

Práve jav prepájania magnetických dráh môže byť to, čo zahrieva slnečný povrch. Pri násilnom druhu prepojenia magnetických dráh, ktoré ústi v explóziu, sa zahrieva vrstva atmosféry, známa aj ako koróna. Teplo príjmu aj spodnejšie vrstvy, ako napríklad plazma. Podľa vedcov by sa malo jednať o rýchly a kontrolovaný spôsob zvyšovania teploty na slnečnom povrchu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close