NASA posúva o kúsok dopredu projekt Artemis, ktorého cieľ je vybudovanie vesmírnej stanice na Mesiaci

Vesmírna stanica na obežnej dráhe Mesiaca bude slúžiť ako odrazový mostík pre budúce misie

Gateway
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra NASA udelila grant spoločnosti Northrop Grumman  vo výške 187-miliónov dolárov. Spoločnosť má za úlohu navrhnúť obytný modul pre stanicu lunar Gateway, ktorá sa bude nachádzať na obežnej dráhe okolo Mesiaca.

Nový obytný modul s názvom HALO (pozn. redakcie: Habitation And Logistics Outpost) bude založený na rakete Cygnus, ktorá transportuje náklad na Medzinárodnú vesmírnu stanicu od roku 2014. 5. júna oznámila NASA podmienky zmluvy. Northrop Grumman dostane 187-miliónov dolárov a jeho úlohou bude navrhnúť dizajn obytného modulu HALO do konca tohto roka. Píše o tom aj portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento kontrakt je ďalší výrazný míľnik, ktorý nám pomôže vytvoriť robustný základ pre naše operácie na Mesiaci. Projekt The Gateway je kľúčovým komponentom pre program Artemis. Obytný modul HALO rozšíri naše možnosti na Mesiaci, zatiaľ čo budeme pripravovať misie s ľudskou posádkou na planétu Mars,“ vyjadril sa administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Trvalá prítomnosť na Mesiaci

Artemis je programom NASA, ktorý chce vyslať astronautov späť na povrch Mesiaca. V roku 2024 vyšle dvojicu astronautov ku južnému pólu Mesiaca a do roku 2028 chcú na našej prirodzenej družici založiť trvalú ľudskú posádku. Americká vesmírna agentúra verí, že tieto kroky im pomôžu pripraviť sa na cestu na Mars. Tá by sa mala uskutočniť okolo roku 2030.

V súčasnosti sa rieši štart dvoch základných modulov, ktoré by mali tvoriť stanicu Gateway. Ide už o spomínaný obytný modul HALO a pohonný a energetický modul, ktorý vyrobí spoločnosť Maxar Technologies. Oba moduly by mali byť dokončené v roku 2023. NASA taktiež plánuje uzatvoriť koncom roka so spoločnosťou Northrop Grumman ďalšiu zmluvu. V nej by sa spoločnosť zaviazala postaviť modul HALO a prepojiť ho s energetickým modulom.

Konštrukcia vesmírnej stanice Gateway si vyžiada spoluprácu s medzinárodnými partnermi, ako aj so súkromným sektorom. Európska vesmírna agentúra dodá kapsulu Orion a súkromné spoločnosti postavia pristávacie moduly, ktoré budú prevážať astronautov zo stanice na mesačný povrch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre