Naša galaxia nie je až taká pestrá, ako sme si mysleli: Čo to znamená?

Vedci v novej štúdii skúmali rozloženie prvkou naprieč Mliečnou dráhou. Výsledky nepotešili.

galaxia
Zdroj: ESA

Nová štúdia astronómov dospela k záverom, že naša galaxia nie je až tak dobre premiešaná, ako sme si doteraz mysleli, píše portál Live Science. Čo to znamená?

Nový výskum sa presnejšie zameriaval na distribúciu prvkov v našej Mliečnej dráhe. Tieto prvky označujú ako kovy, no v skutočnosti ide o všetky ostatné prvky, okrem vodíka a hélia. Nezáleží pritom, že sa tieto prvky nachádzajú v plynnej forme. Vo svojom novom výskume tím vedcov použil Hubblov vesmírny Ďalekohľad a Very Large Telescope v Čile.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne sa pokúsili zmapovať distribúciu kovov, ktoré sa nachádzajú v prachu naprieč celou Mliečnou dráhou. Ich cieľom bolo priniesť lepšie modely, ktoré by dokázali popísať históriu našej galaxie.

História galaxie

História našej galaxie ostáva pre vedcov stále záhadou. Vieme o nej základné informácie, napríklad že ide o špirálovitú galaxiu, no to sme odhadli pozorovaniami iných galaxií. Napriek tomu je možné, že Mliečna dráha nemala vôbec pokojnú minulosť.

Objavy poukazujú na to, že sa naša galaxia pred pár miliardami rokov zrazila s menšou, ktorá okolo nej obiehala. Táto zrážka viedla k napuchnutiu nášho disku a vďaka nej ku nám priletelo množstvo nových hviezd. Aj dnes existujú stopy, ktoré ukazujú na to, že Mliečna dráha pohlcuje dve trpasličie galaxie.

„Pôvodne, keď vznikala Mliečna dráha, pred viac ako 10-miliardami rokov, neobsahovala žiadne kovy. Tie prišli až o čosi neskôr. Postupne totiž vznikali hviezdy, ktoré obohatili svoje okolie kovmi,“ vyjadrila sa Annalisa De Cia, astronómka z University of Geneva.

Chybné teórie

Naša galaxia postupne kovy získavala. V jadrách hviezd prebiehajú reakcie, ktoré zlučujú atómy dokopy. Postupom času dochádza k vytváraniu ťažších a ťažších prvkov, až kým sa v jadre hviezdy nevytvorí železo. To znamená koniec života hviezdy a v tomto momente môžu nastať dve situácie, buď hviezda odhodí svoje vonkajšie vrstvy, alebo exploduje, ako supernova.

Nie všetky hviezdy explodujú, no tie, ktoré tak učinia, rozmetajú svoje „vnútornosti“ do okolia. Ich vnútornosti sú v tomto prípade rôzne kovy, ktoré sa zmiešajú so zvyškom Mliečnej dráhy. Vedci však donedávna predpokladali, že ide o efektívny proces, no nová štúdia ich vyvádza z omylu.

Tím vedcov študoval kozmický prach v blízkosti 25 odlišných hviezd a prišiel so zaujímavými výsledkami. Ukazuje sa, že proces zmiešavania látok nie je až taký efektívny, ako sa predpokladalo. Namiesto toho našli regióny, ktoré sa drasticky líšia v množstve kovov, ktoré obsahujú. Teraz sa musia astronómovia ešte raz pozrieť na históriu Mliečnej dráhy a prehodnotiť ju.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre