Na slovenský trh vstupuje nový výrobca smartfónov, spoločnosť vivo. Čo o tejto značke vieme?

Na Slovensko oficiálne expanduje nový výrobca smartfónov vivo. Kto je to vivo a čo o tejto značke telefónov vieme?

vivo slovensko
Zdroj: YouTube (GadgetMatch), Pixabay.com (DavidRockDesign)

Takmer každý z nás nosí vo vrecku nohavíc smartfón. Najčastejšie ide o značky, ako sú Samsung, Apple, či Xiaomi. Ide o troch najpopulárnejších výrobcov telefónov v našom regióne. To by ale chcela zmeniť spoločnosť vivo, ktorá ohlásila, že vstupuje na slovenský trh. Kto je to ale vivo? Na to sa vám pokúsime odpovedať nižšie.

vivo vstupuje na náš trh

Výrobca smartfónov vivo, hoci v našom regióne nejde o známu značku, tak vo svete ide o dobre etablovaného výrobcu telefónov. Ide aktuálne o 5. najväčšie výrobcu smartfónov, ktorý pôsobí vo viac ako 60 krajinách sveta a doposiaľ spoločnosť obslúžila viac ako 400 miliónov zákazníkov. vivo do roku 2014 predávalo telefóny výlučne v domácej Číne a neskôr rozšírila svoju pôsobnosť do ďalších krajín naprieč Áziou. V roku 2020 začala značka telefónov expandovať aj na európske trhy, ako je napríklad Anglicko, Francúzsko, Taliansko, či Španielsko. Dnes ohlasuje expanziu na Slovensku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sme radi, že môžeme povedať “Ahoj” slovenským médiám a spotrebiteľom a oficiálne predstaviť nás a náš charakteristický prístup. Od nášho prvého vstupu do Európy v októbri 2020 neustále rastieme už na 15 trhoch. Veľmi sa tešíme na našu novú etapu na Slovensku, pretože neustále napredujeme, ale čo je najdôležitejšie – riadime sa našou filozofiou robiť správne veci a robiť ich správne,“ zdôraznila Gabriela Roušarová, PR & marketingová manažérka zastúpenia spoločnosti vivo pre Slovensko.

Kto je to vivo?

vivo je výrobca telefónov, ktorý od roku 2019 patrí pod krídla konzorcia BBK Electronics, ktoré zastrešuje aj ďalších výrobcov smartfónov. Ide napríklad o OnePlus, Oppo, ale aj čoraz populárnejšie Realme. Zakladateľom tohto konzorcia je Duan Yongping. Spoločnosť vivo bola pôvodne založená ešte v roku 2009 a jej zakladateľom je Shen Wei. Treba ale prízvukovať, že podrobnosti o spolupráci s konzorciom BBK, nie sú verejnosti známe.

Pre značky patriace pod BBK je ale charakterizujúca nielen úzka spolupráca, ale aj to, že investujú nemalé finančné prostriedky do vývoja nových technológií. V súvislosti so spoločnosťou vivo môžeme ako príklad uviesť, že v roku 2020 priniesli na trh zariadenia X50 Pro a X50 Pro Plus, ktoré ponúkli na tú dobu netypickú optickú stabilizáciu kamery, ktorá bol dovtedy prítomnou skôr v akčných kamerách. Ide konkrétne o stabilizáciu založenú na gimbalovom systéme. V nadväznosti na fotoaparáty v telefónoch vivo je potrebné uviesť, že spoločnosť na ich vývoji spolupracuje s firmou Zeiss.

Ohľadne konzorcia BBK je známe, že značky medzi sebou zdieľajú aj technológie. Tu treba ale prízvukovať, že vivo v minulosti uviedlo, že spoločnosť je nezávislou pričom investuje najmä vlastné prostriedky do vývoja nových technológií, ktoré ďalej nezdieľa s inými výrobcami smartfónov. Popri telefónoch, spoločnosť sa venuje aj výrobe rôznych gadgetov. Ide napríklad o chytré hodinky, ako sú vivo Watch, či slúchadlá TWS Neo.

Pri pohľade na trhový podiel spoločnosti, vivo v prvom kvartáli tohto roka dodalo na globálny trh 8% všetkých zariadení, odhalili štatistiky spoločnosti Canalys. Ide tak o aktuálne piateho najväčšieho výrobcu smartfónov na svete. Len pre porovnanie, 10% dodalo OPPO, 13% Xiaomi, 18% Apple a 24% Samsung.

V súvislosti s expanziou na slovenskom trhu vivo oznámilo, že uzatvorilo kľúčové dohody s miestnymi retailovými hráčmi, ako sú Andreashop, Datacomp, Dates mobile, Mobilonline, Nay, PGS, Planeo SK Digitall, či O2 Slovakia. Potenciálni záujemci o telefóny spoločnosti, budú mať aktuálne na výber z nasledujúcich modelov: V23, Y76, Y33s, Y21s, Y21 a Y01.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre