Možno už čoskoro budeme žiť na „zelenšej planéte“. Vedci objavili baktériu, ktorá aktívne požiera plast

plastove flase
Zdroj: Piixabay.com

Každý rok vyprodukuje ľudstvo obrovské množstvo plastov, z ktorých značný podiel tvorí polyetyléntereftalát, ktorý je nám bežne známy pod skratkou PET. Hlavným problémom je fakt, že PET nie je biologicky rozložiteľný a o desaťročia neskôr sa tento plast vyskytuje ako odpad alebo ako mikroplast v životnom prostredí. Informuje o tom portál forschung-und-wissen.de.

Zatočíme konečne s plastom

V časopise Science vedci informovali o objavení mikróbu, ktorý skutočne napáda plast a je schopný ho takmer úplne rozložiť. Baktéria Ideonella sakaiensis je schopná takmer úplne rozložiť PET film do šiestich týždňov. Spôsob rozkladu je taký účinný, že baktéria môže pokryť všetky svoje výživové potreby a potrebnú energiu výlučne z PET.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
bakteria bacteria-3658992_960_720
Zdroj: pixabay.com / ilustračný obŕazok

Objav urobil vedec Shosuke Yoshida a jeho tím z Kjótskeho technologického inštitútu. Po preskúmaní vzoriek PET odpadu boli vedci schopní analyzovať mikrób. Skúmali bakteriálne druhy nachádzajúce sa na PET filmoch, pričom mikroorganizmy obsahujúce baktériu Ideonella sakaiensis sa ukázali ako obzvlášť účinné. V ďalšom priebehu skúmania sa PET film takmer úplne rozložil baktériami po šiestich týždňoch pri teplote 30 stupňov. Výskumníci sa domnievajú, že je možné manipulovať s molekulou baktérie a jedného dňa bude taká účinná, že ju bude možné použiť v boji proti plastovému odpadu.

Zdroj: forschung-und-wissen.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre