Môže zemská atmosféra kontaminovať meteorit, ktorý sa rúti k zemi?
V rámci novej štúdie vedci zisťovali za ako dlho dokáže atmosféra a pôda Zeme kontaminovať objekt z vesmíru.
Meteority predstavujú jedinečnú možnosť dozvedieť sa niečo viac o kompozícii Slnečnej sústavy. Asteroidy vznikli v približne rovnakom čase ako planéty v sústave a za viac ako 4-miliardy rokov sa ich kompozícia prakticky nezmenila. Meteority však môžu pochádzať aj z iných planét, napríklad z Marsu, čím nám odhalia viac o kompozícii danej planéty. Má to však jeden problém.
Ak meteorit nezhorí v atmosfére a dostane sa až na povrch, vedci majú len určitú dobu na to aby ho našli a izolovali. Bohatá biosféra a atmosféra našej Zeme totiž môže tieto kozmické objekty kontaminovať. Preto sa autori novej štúdie pokúsili zistiť, koľko času majú na to, aby sa k meteoritu dostali.
V rámci svojej práce vedci z University of Glasgow analyzovali meteorit Winchcombe, ktorý dopadol na Zem vo februári 2022. Časť úlomkov vedci získali niekoľko hodín po dopade, ostatné fragmenty našli šesť dní na to. Hoci vedci získali meteorit pomerne rýchlo, už za niekoľko hodín sa objavili jemné známky kontaminácie. Autori novej štúdie tvrdia, že si všimli stopy solí a minerálov, ktoré vznikli interakciou meteoritu s vlhkým prostredím, do ktorého dopadol.
Výsledky štúdie môžu pomôcť vedcom lepšie ochrániť meteority, ktoré už na planétu dopadli alebo ochrániť vzorky z asteroidov či planét, ak sa vesmírnej misii podarí ich dostať na Zem.
„Analýza meteoritov nám môže veľa prezradiť o asteroidoch, z ktorých vznikli. Vieme zistiť odkiaľ meteorit prišiel a za akých podmienok vznikol. Meteority ako Winchcombe môžu obsahovať mimozemskú vodu a organické látky, ktoré mohli kedysi dávno priniesť život a vodu na Zem,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Laura Jenkins.
Zároveň však dodáva, že tieto informácie môžu byť skreslené alebo stratené, ak je meteorit vystavený nášmu prostrediu. Najrizikovejšími sú v tomto prípade vlhkosť a kyslík. Interakciou s týmito prvkami sa mení zloženie meteoritu, čo vedie výskumníkov k nesprávnym záverom.
Neprehliadnite
Keď meteority prechádzajú zemskou atmosférou, vytvorí sa okolo nich akási kôra. Na nej autori nového výskumu objavili stopy síranu vápenatého a kalcitu. Tieto látky vznikli na úlomkoch, ktoré našli vedci v poli, šesť dní po dopade meteoritu. Úlomok, ktorý získali do niekoľkých hodín mal na sebe stopy halitu alebo kamennej soli.
Po získaní meteoritu ho vedci opracovali. Predpokladá sa teda, že halit vznikol interakciou úlomku so vzduchom v laboratóriu.
Kontamináciu našim prostredím treba brať do úvahy
Meteorit Winchcombe sa častokrát považuje za čistý príklad meteoritu typu CM chondrit, no ukazuje sa, že aj napriek poznatkom, ktoré z neho vedci získali, nie je až tak čistý, ako sa predpokladalo. CM chondrity sú typom chondritových meteoritov, ktoré môžu obsahovať organické látky.
„Naša štúdia je jasným dôkazom toho, aké reaktívne môžu byť meteority v našej atmosfére. Zároveň naznačuje, že musíme byť pri ich analýze mimoriadne opatrní a zvážiť možnú kontamináciu pozemským prostredím,“ tvrdí Jenkins.
Výskumníci už dlhú dobu vedeli, že pozemské prostredie môže kontaminovať meteority, doteraz ale nemali jasnú predstavu o tom, ako rýchlo môže tento proces prebiehať.
Komentáre