Denne zhorí v našej atmosfére až 100-ton vesmírneho materiálu. Ktoré asteroidy sú pre nás nebezpečné?
Portál NASA vysvetľuje, ako monitorujú objekty, nachádzajúce sa blízko pri Zemi
Zem je dennodenne bombardovaná meteoritmi. Nie je však dôvod na paniku, sú to väčšinou úlomky vesmírnych skál, ktorých veľkosť dosahuje maximálne jeden meter, píše portál NASA.
O kúsok väčšie asteroidy, dosahujúce veľkosť niekoľkých metrov, prejdú priestorom medzi Zemou a Mesiacom niekoľkokrát za mesiac. Všetky tieto objekty sa radia do kategórie blízkych objektov (pozn. redakcie: near-Earth object). Do tejto kategórie spadá všetko, čo sa nachádza vo vzdialenosti od 146 do 195-miliónov km od Slnka. To znamená, že takýto objekt môže preletieť popri obežnej dráhe Zeme vo vzdialenosti 50-miliónov km.
Väčšina asteroidov, ktoré sa nachádzajú blízko Zeme sú asteroidy, ktoré prišli z hlavného pásu asteroidov, ktorý sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom. Tie sa ku nám dostali v časovom rozmedzí desiatok miliónov rokov, kedy ich obežná dráha bola ovplyvňovaná gravitačnou silou Marsu a Jupitera.
Nie je dôvod na paniku
Väčšina blízkych objektov, ktoré vstúpia do Zemskej atmosféry, sa rozpadnú ešte predtým, než sa stihnú dostať na povrch. Predpokladá sa, že denne zhorí v našej atmosfére viac ako 100-ton prachových častíc. Asteroid, ktorý by sa veľkosťou pohyboval od 30-50 metrov by sa mohol dostať až na povrch a spôsobiť rozsiahle škody v mieste dopadu. V prípade asteroidov, ktoré sa pohybujú vo vzdialenosti 7.5-miliónov km a sú väčšie ako 140 metrov, hovoríme o potenciálne nebezpečných objektoch.
Blízke objekty sa pozorujú pomocou niekoľkých pozemných teleskopov a vesmírneho, infračerveného teleskopu NEOWISE. Americká vesmírna agentúra NASA v súčasnosti nezaznamenala žiaden blízky objekt, ktorý by predstavoval pre Zem hrozbu najbližších sto rokov. Najväčšie riziko, ktoré predstavuje objavený asteroid je šanca 1 ku 714, že sa zrazí so Zemou. Inými slovami, šanca zrážky je menšia ako 0.2%.
Neprehliadni
Vedci z NASA neustále vymýšľajú spôsoby, ako by sme vedeli odvrátiť hrozbu blížiaceho sa asteroidu. Jedna z metód využíva gravitáciu umelej sondy. Tá sa dostane blízko k asteroidu, no nepristane na ňom. Jej vlastná gravitácia by mohla pomaly meniť dráhu asteroidu tak, aby sa minul s našou planétou. Obavy z možného katastrofického dopadu asteroidu vyvolal Čeľabinský incident. Bola to explózia asteroidu pár kilometrov nad povrchom, ktorá spôsobila značné škody.
Komentáre