Veda a výskumVesmír

V meteorite Winchcombe, ktorý sa zrazil so Zemou, vedci našli základné stavebné kamene života

Meteorit Winchcombe dopadol na Zem v roku 2021 a vznikol v prostredí, kde by sa mohla nachádzať voda.

V roku 2021 spadol do anglického okrsku Winchcombe meteorit, ktorý v sebe ukrýva organické zlúčeniny, základné stavebné kamene života, ako ho poznáme. Odhalila to štúdia publikovaná 9. januára 2023. Za štúdiou stoja vedci z University of London.

V štúdii opisujú celý rad organických látok, ktoré sa v meteorite nachádzali. Z analýzy usudzujú, že bol súčasťou väčšieho asteroidu, v ktorom sa mohla nachádzať voda. Ak sa v asteroide skutočne nachádzala voda, v nej sa mohli odohrať chemické reakcie, ktoré viedli ku vzniku aminokyselín a proteínov – základných stavebných kameňov života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Meteorit Winchcombe pomenovaný podľa okrsku, v ktorom ho našli, sa radí k vzácnemu typu meteoritov, ktoré označujeme ako uhlíkové chondrity. Tento typ tvorí približne 4% všetkých meteoritov, ktoré sme na Zemi objavili. Winchcombe je zároveň prvým tohto druhu, ktorý dopadol na územie Spojeného kráľovstva a jeho pád zaznamenalo až tisíc očitých svedkov.

V meteorite sa nachádza približne desaťkrát menej aminokyselín, než pri iných vzorkách rovnakého typu. Výskum bol kvôli malému množstvu aminokyselín náročný, no vďaka rýchlemu zabezpečeniu vzorky sa vedcom podarilo preskúmať organické látky v meteorite ešte skôr, ako doňho zasiahlo prostredie našej planéty. Štúdia naznačuje, že by mohol Winchcombe patriť do jedinečnej triedy meteoritov, ktorú vedci nikdy predtým neskúmali.

„Meteority dopadajú na Zem po celý rok. V tomto prípade je Winchcombe jedinečný v tom, že jeho cestu zaznamenalo množstvo očitých svedkov a zachytilo ju na niekoľkých nahrávkach,“ vysvetľuje doktora Queenie Chan z University of London.

Prvú vzorku meteoritu sa vedcom podarilo získať do 12 hodín od pádu. Vďaka tomu ju mohli ošetriť tak, aby sa zabránilo kontaminácii pozemským prostredím. Vďaka tomu mohli vedci skúmať organické látky, ktoré prišli priamo z vesmíru.

„Štúdia meteoritu nám poskytuje neoceniteľný pohľad do minulosti, presnejšie do čias, kedy naša Slnečná sústava vznikala. Tu môžeme vidieť, ako jednoduché chemické reakcie nakopli vznik organických látok, základ pre vznik života,“ tvrdí Chan.

Vznik života na Zemi

Hoci zatiaľ nemáme presné tušenie, ako mohol vzniknúť život na Zemi, no v súčasnosti poznáme dve vedúce teórie. Buď mohol vzniknúť priamo u nás na Zemi, alebo sa ku nám dostali základné organické látky z vesmíru. Ak hovoríme o základných stavebných kameňoch života, ktoré cestujú od planéty k planéte v asteroidoch, táto teória sa nazýva panspermia.

Podľa niektorých vedcov panspermia znamená presun jednoduchých organizmov medzi kozmickými telesami. Realistickejší variant je ale ten, že sa na planétu dostanú len základné organické zlúčeniny. Meteorit Winchcombe je dôkazom, že organické látky môžu vzniknúť aj vo vesmíre.

Či je panspermia možná ostáva zatiaľ otvorenou otázkou. Na Zemi sme už objavili niekoľko meteoritov, ktoré ku nám prišli z Marsu, preto sa vedci domnievajú, že v rámci jednej sústavy ide o možný scenár. Oveľa menej pravdepodobné, ale stále možné, je šírenie organických látok naprieč hviezdnymi sústavami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close