Veda a výskumVesmír

Za záhadných okolností sa na orbite už druhýkrát „rozpadol“ ruský satelit: Čo sa tam hore deje?!

Vesmírne sily Spojených štátov potvrdili "rozpad" ruského satelitu KOSMOS 2499, zatiaľ však nikto nevie, čo sa "tam hore" udialo.

Ruský satelit KOSMOS 2499 sa minulý mesiac po druhýkrát rozpadol na obežnej dráhe Zeme, informujú Vesmírne sily Spojených štátov na sociálnej sieti Twitter. Momentálne sledujú 85 úlomkov, ktoré sa nachádzajú vo výške 1169 km.

Zatiaľ nikto nevie povedať, prečo sa ruský satelit rozpadol. Nachádza sa však vo výške, z ktorej by mohlo trvať celé desaťročia, než sa úlomky dostanú do atmosféry a zhoria. Nateraz teda ostávajú rizikom pre všetky objekty, ktoré sa na pomerne rušnej obežnej dráhe nachádzajú. Ako sme už písali, ide o druhý rozpad satelitu. Prvý sa podľa astronóma menom Jonathan McDowell odohral 23. októbra 2021. V rámci prvého rozpadu satelitu vzniklo 22 úlomkov, ktoré môžeme zo Zeme monitorovať, informuje Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

História satelitu KOSMOS 2499 je plná zaujímavých okolností. Do vesmíru sa dostal v roku 2014 a aj to potajomky. Rusko o satelite nehovorilo vôbec, no aj napriek tomu ho dokázali rôzne agentúry monitorovať. Satelit po štarte vykonal niekoľko neobvyklých manévrov. Pravý účel satelitu ostáva neznámy, no viacerí špekulovali, že by mohlo ísť o experimentálnu protisatelitnú zbraň, prípadne o zariadenie na údržbu satelitov alebo dokonca zberač vesmírneho odpadu.

Objavil sa ale článok, ktorý publikoval Fyzikálny a technologický inštitút v Moskve. Podľa tohto článku išlo o test experimentálneho plazmového motora a iónových trysiek. Prvý a druhý rozpad satelitu bola podľa všetkého explózia experimentálneho systému pohonu. Obom udalostiam sa venovala aj komerčná spoločnosť LeoLabs, ktorá rovnako potvrdila, že dráha trosiek nasvedčuje, že vznikli počas slabej explózie.

„Pole trosiek má asymetrický tvar a rýchlosť jednotlivých úlomkov spolu s vedomím, že sa na palube nachádzal zdroj energie, nasvedčujú tomu, že išlo o slabú explóziu,“ píše LeoLabs, no zároveň zdôrazňuje, že toto tvrdenie vzniklo na základe predbežných analýz.

LeoLabs však poukazuje aj na to, že v roku 2020 explodoval ďalší identický satelit, KOSMOS 2491. V tomto prípade išlo o explóziu pohonného systému.

Rušno na obežnej dráhe

To, čo sa nedávno stalo na obežnej dráhe prišlo nie dlho po tom, ako sa dva kusy sovietskej technológie minuli len o vlások. 27. januára 2023 preleteli popri sebe časť sovietskej rakety a nefunkčný sovietsky satelit. Tieto objekty preleteli popri sebe vo výške 984 km a vzdialenosť medzi nimi bola len 6 metrov. Ak by sa tieto dva objekty zrazili, vznikli by tisíce drobných a nebezpečných úlomkov.

Na obežnej dráhe Zeme sa objekty pohybujú rýchlosťou približne osem kilometrov za sekundu. Pri tak vysokej rýchlosti aj malý úlomok predstavuje obrovské riziko nielen pre satelity, ale aj vesmírne stanice alebo astronautov. Vesmírneho odpadu na orbite planéty pribúda a mnohí astronómovia varujú, že ak sa stane situácia príliš vážnou, mohlo by to ohroziť celé odvetvie vesmírneho cestovania.

Čím viac objektov sa totiž na obežnej dráhe nachádza, tým je väčšie riziko kolízie, no to však nie je všetko. Náraz vytvorí tisíce ďalších úlomkov, ktoré sa môžu zraziť s ďalšími objektmi a tak ďalej. Výsledkom je domino efekt, ktorý by nás mohol odstrihnúť od vesmíru, kvôli obrovskému množstvu vesmírneho odpadu na obežnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close