Mimozemšťania? Čínsky rover pozoroval zvláštny objekt na odvrátenej strane Mesiaca

Vesmírna agentúra označuje objekt ako "záhadný dom". Viac o ňom budeme vedieť čoskoro.

Mimozemšťania, alebo nie? Čo je záhadný objekt na odvrátenej strane Mesiaca?
Zdroj: Twitter (Andrew Jones)

Čo sa nachádza na odvrátenej strane Mesiaca? Ak ste fanúšikom sci-fi, určite ste už počuli pár zaujímavých teórií, ktoré sú vo väčšine prípadov poriadne pritiahnuté za vlasy. Alebo by mohol byť práve opak pravdou?

Čínsky rover Yutu-2, prvý rover, ktorý sa dostal na odvrátenú stranu našej prirodzenej družice, nedávno pozoroval zvláštny objekt, ktorý vesmírna agentúra označila ako „Záhadný dom“. Štruktúra na odvrátenej strane Mesiaca má tvar kocky a momentálne nikto nevie, čo je zač, píše portál IFL Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, vedci už majú zopár vysvetlení. S najväčšou pravdepodobnosťou je záhadný dom len ďalšou lunárnou skalou, ktorá sa od iných líši len zaujímavým tvarom. Či sa táto realistická (pozn. redakcie: a nudná) predpoveď naplní sa dozvieme už čoskoro. Rover Yutu-2 sa totiž vydáva smerom ku nej.

Čínska vesmírna agentúra, CNSA, si však objav užíva. Neznámy objekt na horizonte označujú ako „domov, ktorý postavili mimozemšťania po núdzovom pristátí“. Yutu-2 sa na odvrátenú stranu Mesiaca dostal v roku 2019 a bol prvým, človekom vyrobeným objektom, ktorý na odvrátenej strane pristál. Za svoju kariéru rover odoslal na Zem viacero fascinujúcich fotografií. Momentálne sa nachádza v kráteri Von Kármán, kde pozoroval aj záhadný objekt.

Hoci sú šance extrémne malé, vedecká komunita nedokáže (pozn. redakcie: Aspoň nateraz) úplne vylúčiť možnosť, že by mohol byť objekt mimozemskou stavbou. Napriek tomu existuje milión vysvetlení, ktoré sú reálnejšie a oveľa pravdepodobnejšie.

Mimozemšťania, alebo kus skaly?

Vedúcou teóriou nateraz ostáva, že záhadný objekt je pravdepodobne jednou z väčších skál, ktorá sa dostala na svoju pozíciu po náraze meteoritu. Mesiac nemá atmosféru, čo znamená, že nie je chránený pred meteoritmi, ktoré neustále bombardujú jeho povrch. Preto sa na povrchu našej družice nachádza množstvo kráterov.

Záhadný objekt sa nachádza v blízkosti niekoľkých podobných kráterov. Momentálne sa rover Yutu-2 pokúsi k objektu dostať, aby vedci zistili, čo sa to na fotografií vlastne nachádza. Objekt na fotografií je od rovera vzdialený približne 80 metrov, no aj tak bude cesta k nemu trvať približne dva, alebo až tri mesiace. Terén, po ktorom sa rover pohybuje je totiž veľmi zradný a plný prekážok.

Roveru bráni v ceste ďalšia „drobnosť“. Zariadenie je poháňané solárnou energiou, čo znamená, že počas lunárnych nocí, ktoré sú dlhé, sa rover nikam nepohne. Tento faktor prispieva najviac k dĺžke cesty. Vedci z čínskej vesmírnej agentúry sa riadia heslom „pomaly ďalej zájdeš“ a veria, že sa opatrná cesta vyplatí. Dúfajú, že objekt im pomôže odhaliť viac informácií o minulosti nášho Mesiaca, ale ktovie, možno nakoniec naozaj pôjde o šokujúci objav.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre