Microsoft vydáva bezpečnostnú aktualizáciu pre Windows Malware Protection Engine vo Windows 10. Vyskytla sa v ňom závažná chyba

windows defender
Zdroj: vlastný

Nie všetko je v našom svete dokonalé a podobne je na tom aj operačný systém Windows 10, ktorý za posledné mesiace čelil viacerým nebezpečným útokom, ktoré ohrozili státisíce používateľov. Nájdenie a odstránenie nových chýb v systéme je takmer na dennom poriadku a niekedy sa na tom nepodieľa ani samotný Microsoft. Na novú chybu v Remote Code Execution (RCE), ktorý je súčasťou Microsoft Malware Protection Engine (MMPE), upozornil vývojár a inžinier z Googlu. Microsoft na túto závažnú chybu zareagoval a do obehu takmer okamžite vypustil akútnu bezpečnostnú aktualizáciu.

Ohrození sme boli úplne všetci

Keďže zistená zraniteľnosť sa nachádza priamo v MMPE, môžu byť ovplyvnené aj programy ako Windows Defender alebo Microsoft Exchange Server 2013/2016. Pre zneužitie zraniteľnosti sa ale vo vašom zariadení musí nachádzať špeciálny súbor, vďaka ktorému by získal útočník kontrolu nad vašim zariadením. Žiaľ, takýto špeciálne upravený súbor sa ku používateľom mohol dostať prostredníctvom emailu, odkazu na prevzatie alebo priamo v správe od útočníka. Škodlivý súbor sa následne aktivoval pri prvej kontrole antivírusu. Vo väčšine prípadov majú používatelia zapnutú kontrolu v reálnom čase, tým pádom sa zraniteľnosť ihneď aktivovala a mohla v zariadení spôsobiť najrôznejšie škody. Ten lepší prípad je, ak má používateľ nastavenú kontrolu na konkrétny dátum, tým pádom je aspoň do tohto časového horizontu ochránený.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft vydal opravnú aktualizáciu po 48 hodinách

Popis tejto zraniteľnosti vyzerá po prvom prečítaní celkom hrôzostrašne a nebezpečne, no nemusíte sa ničoho báť. Microsoft pre používateľov operačného systému Windows 10 po 48 hodinách sprístupnil bezpečnostnú aktualizáciu, ktorá daný problém vyriešila. Keďže sa jedná o naozaj kritickú chybu, aktualizácia sa nainštaluje úplne sama od seba, tým pádom sa nevyžaduje žiadny zásah používateľa. Samozrejme, ku niektorým používateľom sa aktualizácia ešte nemusela dostať a preto si radšej skontrolujte verziu softvéru MMPE. Najnovšia verzia je označená ako 1.1.14700.5. Číslo aktuálnej verzie nájdete v Nastaveniach > Aktualizácia a zabezpečenie > Windows Defender > Verzia nástroja.

Zdroj: windowslatest.com, úvodný obrázok: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre