BezpečnosťSpravodajstvo

Microsoft: Ruskí hackeri okrem Ukrajiny útočia aj na členov NATO a Európskej únie

Rusko sa tvári ako obeť hackerov, ale pritom samo útočí nielen na Ukrajinu, ale aj na krajiny NATO a Európskej únie, odhaľuje prieskum Microsoftu.

Od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine je jasné, že vojna prebieha aj v online priestore. Dôkazom toho je šírenie dezinformačného materiálu, či rôzne útoky, ktoré mieria na obe strany. Podľa správy z dielne Microsoftu zvyšuje v poslednom čase obrátky najmä Rusko, ktoré intenzívnejšie útočí okrem Ukrajiny aj na jej spojencov krajiny vrátane členov NATO a EÚ. Na informáciu upozornil web pcmag.com.

Rusko pridáva na obrátkach

Už dávnejšie ruská vláda varovala západ, že kybernetické útoky na jej krajinu sú bezprecedentné a môžu vyvolať konflikt so západom. Rusko potom, ako napadlo Ukrajinu, sa stalo najviac hackovanou krajinou na svete, odhalili viaceré štúdie. Pred začiatkom konfliktu to bolo ale zväčša naopak, pretože väčšina útokov smerovala na západné krajiny. Bezpochyby k tomu prispeli aj hackeri z Anonymous, ktorí krátko po začatí invázie Kremľa naprieč Ukrajinou oznámili, že pomôžu nášmu východnému susedovi. Cieľom týchto útokov je potlačiť schopnosť krajiny viesť vojnu. Činí sa ale aj Rusko, ktoré realizovalo prvé kybernetické útoky ešte predtým, ako fyzicky zaútočili na Ukrajinu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ruská invázia sa čiastočne opiera o kybernetickú stratégiu, ktorá zahŕňa najmenej tri odlišné a niekedy koordinované snahy – deštruktívne kybernetické útoky v rámci Ukrajiny, prienik do sietí a špionáž mimo Ukrajiny a operácie kybernetického vplyvu zamerané na ľudí na celom svete,“ píše Microsoft.

No zdá sa, že Ruskom podporovaní hackeri chytajú nový dych. Podľa publikovanej správy spoločnosťou Microsoft zaútočili na 128 cieľov v 42 krajinách, ktoré podporujú Ukrajinu. Takmer polovica útokov bolo na rôzne vládne organizácie. Zvyšné útoky boli cielené na skupiny humanitárnych pomocí, či na rôzne iné mimovládne organizácie.

„Hoci sú tieto ciele rozmiestnené po celom svete, 63 % tejto pozorovanej aktivity zahŕňalo členov NATO,“ dodala spoločnosť. USA, ktoré sú členom NATO, boli terčom útokov viac ako ktorákoľvek iná krajina na úrovni 12 %. Poľsko sa medzitým umiestnilo na druhom mieste s 8 %,“ uvádza Microsoft v publikovanej správe.

Microsoft taktiež tvrdí, že primárnym cieľom bolo ukradnúť čo najviac citlivých údajov v spojitosti s obranou Ukrajiny. V mnohých prípadoch sa ale cielené organizácie vedeli ubrániť. Údajne boli ruskí hackeri úspešní len v 29 percentách prípadov.

štatistiky ruských hackerov
Zdroj: pcmag.com, Štatistiky ruských útokov na spojencov Ukrajiny

Snaha o podkopanie medzinárodnej podpory

Tieto hackerské snahy zo strany Kremľa sú podľa Microsoftu len súčasťou kampane na podkopanie medzinárodnej podpory Ukrajiny. Túto západnú jednotu sa snažia narušiť hlavne šírením dezinformácií prostredníctvom sociálnych sieti a rôznych médií. Dokonca sa im podarilo nakrátko aj nabúrať do vysielaní časti ukrajinských televízií.

Dezinformácie sú neuveriteľným problémom v dnešnej dobe. Takéto informácie sa totiž šíria mimoriadne rýchlo, k čomu nepriamo napomáhajú aj algoritmy sociálnych sietí. Aj práve preto iba pár dní dozadu prijala Európska komisia nový kódex, pomocou ktorého chce oveľa efektívnejšie bojovať proti dezinformáciám a ich šíreniu.

Na riešenie tejto témy v medzinárodnom spoločenstve nalieha aj Microsoft. Vyzýva na vyvinutie komplexnej stratégie, ktorá má čeliť ruským operáciám nielen v oblasti propagandy, ale aj špionáže.

Vojna na Ukrajine poskytuje nielen ponaučenie, ale aj výzvu na prijatie účinných opatrení, ktoré budú životne dôležité pre ochranu budúcnosti demokracie. – Brad Smith, prezident Microsoftu

Mimochodom, na zvýšené kybernetické útoky hackerov z Ruska upozornili pár dní dozadu aj kybernetickí špecialisti zo Slovenska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close