Európska komisia akceleruje boj proti dezinformáciám: Prijíma nový kódex, ktorý má všetko zmeniť

Žijeme v dobe, kedy sú dezinformácie populárnejšie, ako skutočná pravda. Aj proti tomu chce bojovať Európska komisia svojím novým kódexom.

Fake news_dezinformacie
Zdroj: flickr.com (Christoph ScholzF) (CC BY-SA 2.0)

Falošných správ a dezinformácií nielen na internete každým dňom pribúda. Postaviť sa k tomu musela aj Európska komisia. Tá zverejnila nový kódex, ktorý má byť oveľa viac komplexnejší, ako jeho predchodca. Reaguje tak najmä na zvýšený počet dezinformácií ohľadom vojnového konfliktu na Ukrajine. Na informáciu upozornil web europa.eu.

Prvý posilnený kódex od roku 2018

Tento nový kódex v mnohých smeroch vychádza z jeho predchodcu, ktorý bol ustanovený ešte v roku 2018 a bol celosvetovo uznávaný. Odvtedy Európska komisia vydávala iba usmernenia, ako napríklad to z roku 2021. Toto usmernenie zohľadňovalo najmä ponaučenie z krízy COVID19 a riadili sa ním rôzne technologické a občianske spoločnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový kódex taktiež stanovuje rozsiahle a presné záväzky platforiem a priemyslu v boji proti dezinformáciám. Smerovať by to malo k transparentnejšiemu, bezpečnejšiemu a dôveryhodnejšiemu online prostrediu.

K situácii sa vyjadrila aj Věra Jourová, ktorá je podpredsedníčkou Komisie pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľa.

Tento nový antidezinformačný kódex prichádza v čase, keď Rusko používa dezinformácie ako súčasť svojej vojenskej agresie proti Ukrajine, ale aj keď sme svedkami útokov na demokraciu v širšom zmysle. V súčasnosti máme veľmi významné záväzky na zníženie vplyvu dezinformácií v online svete a oveľa robustnejšie nástroje na meranie ich implementácie v celej EÚ vo všetkých krajinách a vo všetkých jej jazykoch. Používatelia budú mať tiež lepšie nástroje na označenie dezinformácií a pochopenie toho, čo vidia. Nový kódex tiež zníži finančné stimuly na šírenie dezinformácií a umožní výskumníkom jednoduchší prístup k údajom platforiem.

Thierry Breton, ktorý je komisárom pre vnútorný trh apeluje najmä na to, aby zo šírenia dezinformácií nikto nezarábal. Naopak, šírenie by mali spomaliť hlavne prísne sankcie.

Dezinformácie sú formou invázie do nášho digitálneho priestoru s hmatateľným vplyvom na náš každodenný život. Online platformy musia konať veľmi dôrazne, najmä v otázke financovania. Šírenie dezinformácií by nemalo nikomu priniesť ani euro. Aby bol nový kódex dôveryhodný, bude podporovaný DSA – vrátane prísnych odrádzajúcich sankcií. Veľmi veľkým platformám, ktoré opakovane porušujú kódex a riadne nevykonávajú opatrenia na zmiernenie rizika, hrozí pokuta až do výšky 6 % ich globálneho obratu.

Medzi signatármi aj tie najväčšie mená

Šírenie dezinformácií sa týka najmä najväčších sociálnych sietí. Aj preto je tento kódex smerovaný hlavne na nich. Medzi signatármi tohto nového kódexu nájdeme aj veľké mená, ako Meta, Google, Twitter, TikTokMicrosoft. Zvyšné spoločnosti sú menší hráči, ktorí sa špecializujú na reklamný priemysel, reklamné technológie, či rôzne občianske spoločnosti.

socialne siete
Zdroj: pixabay.com (AzamKamolov)

Okrem vyššie zmienených cieľov tohto kódexu je taktiež cieľov zlepšenie nástrojov na detegovanie botov a falošných účtov, ktoré tieto dezinformácie šíria. Zároveň by sa mala zvýšiť dostupnosť overených informácií a odmena by mala byť zvýšená tým, ktorí tieto informácie overujú. Skutočné informácie by tak mali byť oveľa viac populárne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre