Máte málo úložného priestoru v smartfóne? Takto bleskovo vyčistíte telefón od nepotrebných súborov!

Preplnený úložný priestor nie je nič príjemné. Pozrite sa preto na zaručené triky, ktorými najrýchlejšie uvoľníte úložisko.

Vycistenie smartfonu od nepotrebnych suborov
Zdroj: Vosveteit.sk

Nikto z nás nemá rád hlášku, ktorú smartfón vypíše pri vysokom zaplnení internej pamäte. Smartfón v takomto prípade nemôže pracovať naplno, čo vyústi k sekaniu, nehovoriac o tom, že na aktualizácie, prípadne na nové aktualizácie môžeme zabudnúť. Mimochodom, vedeli ste, že ak nemáte najmenej 10 až 20% voľného priestoru v zariadení, tak vám môže telefón vo zvýšenej miere sekať a mrznúť? Preto sa odporúča, aby sme vždy ponechali v zariadení dostatok voľného miesta. Aj preto vás nižšie chceme upozorniť na pár zaručených trikov na uvoľnenie miesta, na ktoré sa spoločne pozrieme.

Vymazanie aplikácie

Tento krok je jedným z tých, ktoré nás napadnú ako prvé, no rozhodne nie je populárnym. Množstvo aplikácií si totiž v smartfóne ponechávame takpovediac pre istotu. Väčšinu z nich ale už nikdy neotvoríme, preto je namieste zbytočné aplikácie vymazať. Pomôcť nám pri tom vie Obchod Play ale aj samotný systém. Aplikácie si totiž vieme zoradiť podľa toho, ako často ich používame. Takto sa viete skôr rozhodnúť pre vymazanie nepotrebnej aplikácie. Podrobne sme sa tejto téme venovali v tomto článku. Vo svojej podstate ale budete musieť navštíviť obchod Play a v ňom vstavaného správcu aplikácií, cez ktorého viete filtrovať aplikácie podľa toho, kedy boli naposledy použité.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
najmenej pouzivane aplikacie v Android smartfone_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Vymazanie stiahnutých súborov

Pri prezeraní webu často natrafíme na stránky, ktoré ponúkajú dodatočné stiahnutie súborov, ako rôzne tabuľky, obrázky či textové súbory. Takýto súbor síce nemusí zaberať veľa priestoru, no dokopy vedia zabrať pomerne veľa miesta. Preto si rozhodne otvorte Správcu súborov, kde nájdite sekciu Stiahnuté (Downloads) a manuálne vymažte súbory, ku ktorým sa už nikdy neplánujete vrátiť.

stiahnute subory_Android smartfon_spravca suborov
Zdroj: Vosveteit.sk
Files od Googlu
Files od Googlu
Developer: Google LLC
Price: Free

Nemajte zbytočné duplikáty fotiek

Pri fotení zvykneme rovnakú scenériu odfotiť aj viackrát pre prípad, keby bola niektorá z fotiek rozmazaná alebo podobne. Duplikáty fotiek ale zbytočne zaberajú priestor, ktorý by ste určite vedeli využiť lepšie. Preto si treba vo fotkách urobiť poriadok. Ideálne je, ak si fotky zálohujete a tak ich nemusíte držať v zariadení vôbec. Populárna aplikácia na zálohovanie fotiek je Google Fotky, kde máte zadarmo 15 GB úložného priestoru, ktorý patrí pod váš Google účet. Prípadne môžete použiť OneDrive, či inú aplikáciu.

Fotky Google
Fotky Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Vymazanie podcastov

Hudbu, či podcasty si zvykneme sťahovať do zariadenia preto, aby sme k nim vedeli pristupovať v čase, kedy nie je k dispozícii internetové pripojenie. Pesničky si vieme púšťať opakovane, no pri podcastoch tomu tak zväčša nie je. Preto určite zvážte po jeho vypočutí jeho vymazanie. Výrazne tak viete ušetriť úložné miesto. Aplikácie na streamovanie hudby často naplno využívajú aj cache, v ktorej sa ukladajú pesničky preto, aby sa vedeli rýchlejšie spustiť. V tejto cache sa ale nachádzajú aj pesničky, ktoré už dlhšie nepočúvate. Aj preto nie je vymazanie cache vôbec na škodu.

spotify cache
Zdroj: vosveteit.sk

Dajte si pozor na WhatsApp

Oproti ostatným chatovacím aplikáciám je WhatsApp trochu odlišný. V základných nastaveniach totiž automaticky sťahuje všetky dodatočné súbory ako fotografie, videá, či hlasové správy. To samozrejme zaberá priestor v zariadení. Preto vám odporúčame tieto súbory pravidelne triediť, prípadne si vypnite automatické sťahovanie súborov. WhatsApp tak bude fungovať podobne, ako ostatné chatovacie aplikácie.

whatsapp úložisko
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám tieto triky pomôžu k uvoľneniu úložného priestoru vo vašom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre